• sobota, 21 luty 2015 20:35
  • 9 zdjęć
  •   649

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Krotoszynie

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Krotoszynie
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Krotoszynie © © Sebastian Kalak

Jeden z najbardziej znanych duszpasterzy, a zarazem poważany działacz społeczny, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski gościł 18 lutego w Krotoszynie. Pochodzący z Krakowa duchowny przyciągnął do książnicy sporą rzeszę mieszkańców, a spotkanie poświęcone było przede wszystkim zbrodni wołyńskiej oraz stosunkom polsko-ukraińskim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ks. Isakowicz-Zaleski urodził się w 1956 w Krakowie. Od 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez historyka Kościoła, ks. prof. Bolesława Kumora, i pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską.

Ks. Isakowicz-Zaleski to aktywny działacz środowiska ormiańskiego, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ormian, zwłaszcza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Inicjator zbliżenia między środowiskami tzw. starej i nowej emigracji ormiańskiej. Orędownik sprawy upamiętnienia ofiar ludobójstwa Ormian. Ks. Isakowicz-Zaleski wielokrotnie brał udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, w których przedstawiał historię narodu i Kościoła ormiańskiego oraz problemy polskich Ormian. Jest spokrewniony z przedostatnim arcybiskupem ormiańskokatolickim Lwowa, wybitnym kaznodzieją i filantropem Izaakiem Mikołajem Isakowiczem (jest praprawnukiem brata arcybiskupa).

Isakowicz-Zaleski jest autorem takich książek jak: „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, „Ludzie dobrzy jak chleb”, „Chodzi mi tylko o prawdę”, „Personalnik subiektywny”, „Żywa historia” , Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Gliwicach, opiekunem osób niepełnosprawnych. To poeta, pisarz i publicysta. Był jednym z założycieli Fundacji im. Brata Alberta.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)