• Wielkopolskie
  • wtorek, 18 czerwiec 2013 10:20
  •   1008

Powiat turecki

Powiat turecki
Powiat turecki © archiwum

Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić w powiecie tureckim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dlaczego w okolice Turku chętnie przyjeżdżają w wakacje rowerzyści, spacerowicze, poszukiwacze osobliwości przyrodniczych czy miłośnicy ciekawostek historycznych? Jednym z atutów tego terenu jest niewątpliwie dydaktyczny szlak rowerowy „Panorama”, który przebiega przez najatrakcyjniejsze pod względem krajobrazowym, kulturalnym i przyrodniczym obszary powiatu.

Podróżujący na dwóch kółkach szlakiem „Panoramy” goście mają do wyboru sześć interesujących etapów i tras: „Przez uroczysko Grzymiszew”, „Dworski – rezydencje istniejące i utracone”, „U podnóża Wzgórz Malanowskich”, „Doliną rzeki Kiełbaski” i „Doliną rzeki Teleszyny” oraz „Szlak jezior powiatu tureckiego”. Każdy z tych tras zauroczy nawet najbardziej wymagających turystów. Dlaczego?

Bogata historia tej części Wielkopolski przeplata się z nowoczesnym charakterem powiatu tureckiego. W gminie Brudzew warto zatrzymać się np. w parku przy zabytkowej wartowni z XIX wieku. Z kolei Dobra zaprasza do obejrzenia zespołu dworskiego i parku krajobrazowego z dwustumetrową aleją kasztanowców.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zaglądając w te strony? W gminie Kawęczyn można podziwiać malowniczy krajobraz rzeki Teleszyny, który zalicza się do Uniejowskiego Krajobrazu Chronionego. Zwiedzając gminę Malanów, nie można pominąć mającego ponad 500 lat dębu Bartek i rosnącej w Celestynach sosny pospolitej o obwodzie pnia wynoszącym ponad 330 cm. Natomiast atrakcją turystyczną Przykony jest zbiornik wodny z wyznaczonym miejscem do kąpieli, pomostem, bogatą infrastrukturą rekreacyjną i kompleksem leśnym.

Podróżując po powiecie tureckim, warto też obejrzeć zespół dworski w Tuliszkowie oraz pomniki przyrody (tj. dąb, szypułkowy, jesion wyniosły, trójiglicznia) znajdującą się w zabytkowym parku w Piętnie. Zwiedzając teren gminy Władysławów, warto zwrócić uwagę na Wyszynę, gdzie znajduje się barokowy kościół pw. Narodzenia Matki Boskiej. A w stolicy powiatu, Turku, można odpocząć na ławce na malowniczym rynku otoczonym kamienicami „z duszą”.

Ofertę turystyczną regionu wzbogacają historyczne zakątki, obiekty architektoniczne oraz świadectwa dawnej kultury. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi górujący nad Turkiem neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z polichromią, witrażami i obrazami sztalugowymi ucznia Jana Matejki – Józefa Mehoffera. W XIX-wiecznym ratuszu mieści się Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera (dawniej Muzeum Rzemiosła Tkackiego).

Powiat turecki można też poznać „od kuchni”. I to smacznej! „Przepiśnik – powiat turecki tkany nożen i widelcem” oraz „EKO-przepiśnik powiatu tureckiego” – to dwie wyjątkowe publikacje, promowane jako zbiory przepisów pań z kół gospodyń wiejskich, sołectw i stowarzyszeń z terenu powiatu tureckiego.

Wszystkie receptury są kulinarną wizytówką gmin, podkreślają specyfikację lokalnego rolnictwa i przetwórstwa, a co najistotniejsze, mówią o pasjach, zamiłowaniach oraz poszukiwaniach kulinarnych ich autorów. Okazuje się, że zdrowa, ekologiczna kuchnia może być całkowicie niedroga i bardzo smaczna.

================================

POWIAT TURECKI
Historia Turku – samorząd powiatowy powstał w 1867 r., kiedy ze wschodniej części powiatu kaliskiego wyodrębniono niezależny powiat turecki. W 1916 r. z powody trudności kadrowych Niemcy połączyli powiaty kaliski i turecki w jeden samorząd, z siedzibą w Kaliszu. W czasach PRL powiat turecki też tracił: w talach 1955-75 miejscowości leżące na wschodnim brzegu Warty: Borzewisko, Brednia, Chwalborzyce, Pęczniew, Rudniki, Siedlątków, Śpicimierz, Świnice Warckie, Uniejów, Wielenin i Wilanów znalazły się w woj. łódzkim. Funkcjonujący w obecnym kształcie powiat przywrócono w 1999 r.

powiat turecki w liczbach:
- powierzchnia – 929 km2,
- liczba ludności – 84 263,
- gęstość zaludnienia – 90,7 os./km2,
-mieszkańcy miast – 34,8%,
- mieszkańcy wsi – 65,2 proc.

Ciekawostki
- Legenda głosi, że nazwa stolicy powiatu wywodzi się od tura, zwierzęcia zamieszkującego dawniej okoliczne lasy.
- W wieku XIX i początek XX to okres, kiedy Turek z miasta rzemieślniczo-rolniczego przeobraża się w miasto o charakterze przemysłowym. Proces ten zapoczątkowało przybycie tkaczy z Czech i Sakonii.
- W 1908 r. powstała w Turku pierwsza fabryka włókiennicza, a dalszy rozwój tej branży spowodował, że w funkcjonuje tutaj najbardziej innowacyjne włókiennictwo w Europie.

Sąsiednie powiaty:
- kolski,
- koniński,
- kaliski,
- poddębicki (łódzkie),
- sieradzki (łódzkie).

Późno klasycystyczny, piętrowy, murowany, prostokątny budynek ratusza miejskiego w Turku wzniesiono w II połowie XIX w. Mieści się przy północnej pierzei placu Wojska Polskiego – rynku. Na wieży zamontowano funkcjonujący do dziś unikatowy mechanizm zegarowy. Nad głównym wejściem znajduje się balkon. Za domniemanego projektanta budynku uważa się Jana Janiszewskiego. W okresie międzywojennym w ratuszu mieścił się posterunek miejskiej policji państwowej. Po II wojnie światowej był siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a później również Urzędu Stanu Cywilnego. W latach 2010-2012 ratusz został gruntownie przebudowany. Ze starej budowli pozostały jedynie ściany zewnętrzne, stropy, dach i schody. Dotychczasowe urzędy przeniesiono w inne miejsca, a budynek został siedzibą Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

================================

MARIUSZ SEŃKO, starosta turecki
Innowacyjne, Nowoczesne Technologie, Języki Obce (INTJO) – to trzy kluczowe obszary, które stanowią o przyszłości naszego powiatu, a także odpowiedzią na transformację gospodarki w myśl inicjatywy Komisji Europejskiej „Coal and Carbon – Intensive Regions”. To właśnie w zakresie przemyślanej edukacji, opartej o wielojęzyczność, nastawionej na nowoczesne technologię, innowacyjne metody w kształceniu, upatrujemy istotnych rozwiązań będących alternatywą dla końca ery paliwowo-energetycznej w naszym powiecie.

Jednym z najistotniejszych elementów rozwoju powiatu jest wdrażanie inteligentnych rozwiązań we wszystkich aspektach funkcjonowania życia mieszkańców. Nowe technologie wykorzystywane w służbach zdrowia (zapewniające wysoki standard w dostępie do usług medycznych), widoczne w dostępie do administracji publicznej oraz rozwiązania stosowane w obszarze odnawialnych źródeł energii poprawiają komfort życia mieszkańców.

Tym, czym jeszcze powiat turecki wyróżnia się na mapie regionu, są z całą logistyczno-transportwa, innowacyjne meblarstwo, a także współpraca międzynarodowa z głównymi ośrodkami naukowymi i biznesowymi.

Wszystko to sprawia, że powiat turecki jest przestrzenią przyjazną dla mieszkańców i inwestorów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)