• Milicz
  • poniedziałek, 30 listopad -0001 01:24
  •   1594

Milicz w sieci szpitali

Placówki podzielono na trzy stopnie
Placówki podzielono na trzy stopnie Placówki podzielono na trzy stopnie © archiwum

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło spis szpitali, które znalazły się w sieci krajowej. Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, na liście szpitali znalazło się 45 dolnośląskich placówek – wszystkie kluczowe szpitale na terenie naszego województwa. Placówki podzielono ze względu na stopnie referencyjności.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Szpitale I stopnia to szpitale z oddziałami tj. chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych i pediatria.
Szpitale II stopnia to te z oddziałami tj.: chirurgia dziecięcia, chirurgia plastyczna, kardiologia, neurologia, okulistyka, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, reumatologia czy urologia. Trzeci stopień to placówki z oddziałami specjalistycznymi tj. nefrologia, kardiochirurgia, neurochirurgia, chirurgia klatki piersiowej. Na Dolnym Śląsku będzie także pięć szpitali na poziomie ogólnopolskim (wszystkie profile w zakresie leczenia szpitalnego) i sześć szpitali na poziomie onkologicznym i pulmonologicznym. Co to oznacza dla pacjentów? Jak twierdzi ministerstwo zakwalifikowanie szpitala PSZ będzie 100% gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestnictwa w postępowaniu konkursowym. Szpitale, które do sieci nie wejdą, będą musiały brać udział w konkursach. Dodatkowo sieć szpitali przewiduje, że każdym szpitalu, w którym jest SOR i izba przyjęć, powstanie przychodnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Od 1 października we wszystkich szpitalach I, II i III stopnia oraz w szpitalach ogólnopolskich, przy SOR-ach i izbach przyjęć, powstaną tzw. nocne POZ-y, czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna działająca od godziny 18:00. Dodatkowo też szpitale będzie musiał zapewnić pacjentowi leczenie ambulatoryjne i rehabilitacyjne po zabiegu.

Oznacza to, że jeśli szpital ma np. oddział pediatryczny to będzie musiał mieć tez i taką poradnię. 36 placówek poza sieci siecią znalazło się 36 placówek w województwie – 21 we Wrocławiu, 3 na terenie jeleniogórskim, 5 na terenie legnickim, 7 na terenie wałbrzyskim. Są to przede wszystkim te placówki, które wykonują planowe jednodniowe zabiegi, tj. endoprotezy czy zaćmy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)