Muzeum 3D otwarte
Na mapie miejskiej oferty kulturalnej, poawił się bardzo nowoczesny obiekt, który śmiało można określić mianem „perełki” – unikatowe Muzeum 3D, które – bez wątpienia – stanie się wspaniałą wizytówką miasta. Zwiedzający będą mogli odbyć spacer starymi ulicami Ostrowa, zobaczyć ówczesne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrzne dawnego kina Roma.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W niezwykłej przestrzeni odnaleźć można m.in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcie filmowe, eksluzywne fotografie, przenieść się do przeszłości, m.in. dzięki Cafe Muzeum – tu do swego stolika zaproszą nas związani z Ostrowem pisarze: Gustaw Bojanowski i Jadwiga Żylińska, której pochodzące z Polskiego Radia nagrania, wprowadzą we wspomnienia ostrowskich zaułków, ulic i ówczesnego życia.
Wystawa muzealna urządzona jest w stylu dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Znajdują się tu ikonografie dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych i oryginalne obiekty zabytkowe stanowiące zbiory Muzeum, m.in. ekspres do kawy, kasa, stolik kawiarniany, krzesła. Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Można na przykład odwiedził zakład fryzjerski, w którym za pomocą technologii kinekt zwiedzający mogą w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranych stroju z epoki.
– Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W stle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa-gwara ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku – wymienia Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta i Ostrowa Wielkopolskiego.
Idąc dawną ostrowską ulicą, mijamy witryny skepowe z ekspozycją towarów, ławki miejski oraz latarnie. Stoi tu także słup ogłoszeniowy wzbogacony jednak monitorem, na którym wyświetlane są dawne plakaty. Na ostrowskiej ulicy znajdziemy także niedużą salę stylizowaną na dawne „Kino Roma”, w której zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa Wacława Suszyckiego, dawnego właściciela „Orędownika Ostrowskiego”, które ostrowskiemu Muzeum przekazała jego wnuczka – Ewa Szczepanek.
Muzeum 3D w znakomitej i atrakcyjnej formie przybliży zarówno ostrowianom, jak i odwiedzającym miasto – jego tradycyjne, historyczne miejsca, pamiątki, a także odniesienia do przeszłości sprzed ponad 100 lat. – Nie boimy się najnowszych technologii. Przy pomocy gogli przenosimy się w wirtualną rzeczywistość. Cała ekspozycja wypełniona jest stanowiskami multimedialnymi, są one jednak subtelnie ukryte – informuje Damian Szulc, architekt, autor koncepcji Muzeum 3D. – To ostrowski wehikuł czasu – dodaje Witold Banach.
Tak interesująca i bogata organizacja przestrzeni, utrzymana w zgodzie z najnowszymi trendami w muzealnictwie, to nzaczące poszerzenie oferty, jaką proponuje ostrowskie muzuem. Od teraz to nie tylko tradycyjna przestrzeń na drugim piętrze, ale także nowoczesne Muzeum 3D, które wita mieszkańców atrakcyjną formą już w momencie wejścia do ratusza.
– Wszystkie atrakcje nowoczesnego Muzeum 3D dostępne są do odiwedzania w eksponowanym miejscu, w sercu Ostrowa Wielkopolskiego. To, co zachwyca, to, co wyróznia tę przestrzeń, to jej hamonijna konwencja. Konwencja łącząca nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją. Jest tu więc obecnie doskonałe połaczenie historii z potencjałem przekazywania jej dzięki współczesnym osiągnięciom człowieka i historii – przekonywała podczas otwarcia ekspozycji Beata Klimek, prezydent Miasta.
Całość inwestycji to koszt ponad 2 mln 275 tys. zł, jednak dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ponad 2 mln zł. – Jest to inwestcyja, która powstała przede wszystkim dzięki udziałowi pozyskanych przez miasto funduszy zewnętrznych – podsumowała prezydent.