Będzie zbiornik retencyjny
Ponad 8,1 miliona złotych to kwota, którą miasto w najbliższym czasie planuje wydać na przeciwdziałanie negatywnym skutkom intensywnych i dużych opadów, jakich niemal każdego roku można doświadczyć w niektórych rejonach Ostrowa Wielkopolskiego.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Co ważne, znaczna część pieniędzy na ten cel pochodzi z pozyskanych funduszy europejskich, o które miejskie spółka WODKAN. – To pierwszy tak kompleksowy pakiet działań w celu uregulowania kwestii retencji w naszym mieście. Wiadomo już, że pierwsze przetargi ogłosimy w sierpniu, a prace chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Wszystko po to, aby najpóźniej wiosną przyszłego roku inwestycje były gotowe i zwiększyły nasze bezpieczeństwo przed negatywnymi skutkami obfitych opadów i roztopów – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W rejonie ulic Gdańskiej i Torowej już niebawem powstanie ponaddwuhektarowy zbiornik retencyjny. Budowa zbiornika w tym miejscu ton efekt podpisanej umowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na bardzo duży projekt inwestycyjny spółki WODKAN pt. „Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego do rzeki Ołobok – budowa zbiornika retencyjnego, zabudowa separatorów na wylocie kanalizacji deszczowej do Strugi Ostrowskiej oraz rozbudowa Strugi Ostrowskiej”.
Wartość całego przedsięwzięcia to blisko 4,5 miliona złotych, ale co istotne, spółka WODKAN pozyskała w jego ramach 3 miliony z funduszy europejskich. W tym kontekście warto podkreślić, że jedynie dwa projekty znalazły się na liście rankingowej konkursu ogłoszonego w ramach WRPO przez Urząd Marszałkowski, jednak tylko projekt ostrowskiej spółki zgarnął całą pulę i otrzymał 3 miliony zł dofinansowania.
– Nie było to jednak wcale proste i łatwe zadanie. O żmudnych i trwających kilka lat staraniach – mówił prezes spółki WODKAN Marek Karolczak. – Dziś tak naprawdę obserwujemy finał naszych trzyletnich zabiegów, które wynikają z bardzo długiego okresu przeprowadzania wszelkich uzgodnień oraz uzyskiwania niezbędnych dokumentów. Konieczne było oczywiście pozwolenie na budowę dla odprowadzenia tak dużej ilości wód opadowych i roztopowych z miasta w kierunku Strugi Ostrowskiej do Ołoboku. Wymagało to wielu materiałów do przygotowywania, a także bardzo długiego ponadrocznego procesu uzyskiwania decyzji środowiskowej, gdyż zbiornik retencyjny będzie usytuowany w rejonie osiedla ptaków. Dopiero na podstawie wszystkich wymaganych dokumentów mogliśmy wystąpić do WRPO z wnioskiem o dofinansowanie, uzyskać ostatecznie 1. miejsce na liście rankingowej – poinformował prezes.
Przetarg na budowę ogłoszony zostanie jeszcze w sierpniu.