• Milicz
  • środa, 19 grudzień 2018 11:15
  •   855

Samotni rodzice pobierają 500+

Samotni rodzice pobierają 500+
Samotni rodzice pobierają 500+ © archiwum

W powiecie milickim nie ma przypadków, by samotni rodzice wychowujący dzieci nie otrzymywali świadczenia 500+, o ile o nie wystąpili. Obecnie 500+ w naszym powiecie korzysta 260 rodziców samotnie wychowujących dzieci, w tym 190 w gminie Milicz, 44 w gminie Krośnice i 27 w gminie Cieszków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Od tego roku samotni rodzice, by otrzymać świadczenie 500+, muszą przedstawić sądowy wyrok alimentacyjny. To obostrzenie dotyczy nie tylko przyznania świadczenia na pierwsze dziecko, gdzie pod uwagę bierze się dochody rodziny, ale również na każde kolejne dziecko. Warunek posiadania sądownie zasądzonych alimentów wprowadziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po to, by uniknął wyłudzenia świadczeń przez osoby, które nie wychowują samotnie dziecka, a żyją w nieformalnym związku.

Jak donoszą ogólnopolskie media, jedna z samotnych matek, która straciła pieniądze na dzieci, bo nie dostarczyła wyroku alimentacyjnego, wystąpiła ze skargą do wojewódzkiego sądu administracyjnego i sprawę wygrała. WSA uznał bowiem, że o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o Tyl przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać, gdyż tu pieniądze wypłacane są z automatu.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska poleciła jednak gminom, by mnie respektowały tego wyroku, bo zapadł on w indywidualnej sprawie i tylko dla niej jest wiążący. W ślad za nim mogą iść inni samotnie rodzice, jeżeli mają problemy z uzyskaniem alimentów na dziecko. – Według wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które pojawiło się już po wydaniu kontrowersyjnego wyroku, gminy mają stosować bezwzględnie zapisy ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, w której to osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka, gdy wnioskuje o świadczenie wychowywanie na dziecko (bez znacznie pozostaje fakt, czy na pierwsze, czy na drugie i kolejne), powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, ustalający alimenty na to dziecko od drugiego z rodziców – mówi kierownik wydziału świadczeń rodzinnych w Miliczu Monika Miziniak.

W naszym powiecie nie było ani jednej takiej sytuacji, by komuś wstrzymano lub odebrano świadczenie 500+ z powodu braku dołączenia do wniosku tytułu wykonawczego ustalającego alimenty na dzieci. – W gminie Milicz nikt nie stracił ani nikomu nie zostały świadczenia z powodu braku zasądzonych alimentów – mówi kierownik Miziniak. Jak dodaje, wszyscy samotnie rodzice posiadają wyroki alimentacyjne. Natomiast nowi rodzice, którzy dopiero składają wniosek, na dostarczenie wyroku z sądu mają trzy miesiące od daty złożenia wniosku. – I wszyscy spokojnie w tym terminie donoszą wymagane dokumenty. Sąd Rejonowy w Miliczu bowiem szybko rozpatruje sprawy alimentacyjne i nie mieliśmy jeszcze sytuacji, żeby sprawa trwała dłużej niż trzy miesiące – mówi kierownik. Gdy samotny rodzic doniesie wyrok alimentacyjny do gminy, to zostanie przyznane mu świadczenie 500+ z wyrównaniem od daty złożenia wniosku.

Obecnie w gminie Milicz 190 rodzin samotnie wychowujących dzieci pobiera świadczenie 500+, w tym 108 rodzin z jednym dzieckiem, 55 rodzin z dwojgiem dzieci, 19 rodzin z trojgiem dzieci, 7 rodzin z czworgiem dzieci i jedna rodzina z pięciorgiem dzieci.

Również w gminie Krośnice i Cieszków nikomu nie wstrzymano wypłaty świadczenia 500+ z tego powodu. W gminie Krośnice świadczenie pobierają 44 rodziny, w tym 26 z jednym dzieckiem, 14 z dwojgiem dzieci, 2 z trojgiem i 2 z czworgiem, natomiast w gminie Cieszków ze świadczenia 500+ korzysta 27 rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Jak sprawdziliśmy, wszystkie nasze gminy na bieżąco wypłacają świadczenie 500+, a najbliższa wypłata w gminie Milicz i Krośnice odbędzie się w środę, 19 grudnia, natomiast w gminie Cieszków – 21 grudnia.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under