• sobota, 07 maj 2011 17:39
  •   1433

Słoneczne spotkanie z wiosną

Słoneczne spotkanie z wiosną
Słoneczne spotkanie z wiosną © © Sebastian Kalak

W sobotę, 7 maja około godz. 11.00 na Szańcu pod Borownicą koło Zdun odbyło się XXXVI „Spotkanie z wiosną”. Spotkanie to miało na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy w walkach o Zduny w czasie Powstania Wielkopolskiego.

Na Szaniec Powstańczy uczestnicy przybyli różnie: pieszo, samochodami, rowerami… Kilka minut po 11 nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez Burmistrza Zdun Władysława Ulatowskiego z delegacją Urzędu Miejskiego. Następnie Prezes Koła PTTK w Zdunach odczytał krótki rys historyczny z tutejszych walk sprzed 92 lat. Później odbyły się konkursy młodzieży zdunowskiej i baszkowskiej, wyniki tych konkursów publikujemy poniżej. W rajdzie brało udział 190 uczestników. Najmłodszą uczestniczką była 9-miesięczna Pola Krawczyk, a najstarszym uczestnikiem - 86-letni pan Ignacy Walczak. Warto dodać, że dom wykorzystany jako tło plakietki tej imprezy należał do pana Bogdana Kaucha i znajduje się na ulicy Mickiewicza w Zdunach.

- Jest to 36. Spotkanie z wiosną. Organizatorami są: Szkoła Podstawowa w Zdunach, Szkoła Podstawowa w Baszkowie, PTTK przy Gimnazjum w Zdunach, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie, Świetlica Socjoterapeutyczna ze Zdun, osoby indywidualne, goście zaproszeni. Z naszego oddziału jest 31 osób, a PTTK Zduny liczy 41 osób. – powiedziała wysłannikowi News Krotoszyn Elżbieta Wąż.

Wyniki konkursów:

Konkurs piosenki:
1. Wiktoria Kaczmarek, Dominika Fabisiak,
2. Szkoła Podstawowa w Zdunach, klasa 6,
3. Szkoła Podstawowa w Baszkowie.

Konkurs rzutek - dzieci:
1. Klaudia Szczęsnowska,
2. Krzysztof Bała,
3. Szymon Młynarczyk.

Konkurs rzutek - młodzież:
1. Marcin Murawski,
2. Mateusz Radzimirski,
3. Marcin Nowicki.

Konkurs rowerowy:
1. Patryk Adler,
2. Patryk Robakowski,
3. Michał Zajączek.

Nagroda Pocieszenia: Katarzyna Nowacka.


Prezentujemy Państwu wywiad z Prezesem Koła PTTK w Zdunach Bronisławem Bielawskim:

Który to jest rajd z kolei?
Trzydziesty szósty.

Jak Pan porównuje ten rajd do poprzednich?
Moim zdaniem, pogoda jak zawsze bardzo piękna. Uczestnicy dopisują. Jednak cena ta należy do tych co uczestniczyli. Jakieś potknięcia organizacyjne zawsze istnieją, także możemy się z tym zawsze liczyć. Przede wszystkim to jest zerwanie się wszystkich ludzi od telewizora, od komputera, żeby na łonie natury po prostu pooddychali. Żeby mieli jakąś odskocznię.

Czy organizatorzy zmienili się od poprzednich lat? Czy jacyś się wykruszyli? Czy powiększyli?
To się zmienia co 4 lata. Po wyborach. Ja obecnie jestem drugą kadencję. Zmarł niedawno nasz członek pan Aleksy, który też był w zarządzie, miał 80 lat. Dzisiaj czciliśmy jego pamięć. Ten rajd ma cel podtrzymać pamięć o powstańcach. Na poprzednich rajdach, w których brałem udział, bo od 1966r. jestem członkiem PTTK, mieliśmy autentycznych powstańców, swego czasu było 12, 7, ale się wykruszyli. Ostatni powstaniec żyje w okolicy Środy Wlkp.

Ostatnim powstańcem był porucznik Jan Rzepa, zamieszkały we Wronkach, zmarły w 2005r. w wieku 106 lat. Czy pamięć o powstańcach jest jedyną podtrzymywaną pamięcią czy PTTK podtrzymuje pamięć innych bohaterów?
Są apele, organizowane przez Urząd Miasta, wszystkie stowarzyszenia biorą udział w uroczystej mszy świętej, później jest składanie wieńców pod pomnikiem powstańców, pod pomnikiem nieznanego żołnierza na placu 700-lecia.

I PTTK także w nich uczestniczy?
Też, przynajmniej osobowo jesteśmy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)