Duży rozmach strajku szkolnego w powiecie
Strajk szkolny, który rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia, objął swoim zasięgiem wszystkie publiczne placówki oświatowe z wyjątkiem Szkoły Podstawowej w Smolicach (gm. Kobylin) oraz przedszkoli z Zdunach, Rozdrażewie i Nowej Wsi. Ze strajku wycofała się 11 kwietnia Szkoła Podstawowa w Zalesiu Wielkim.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W poniedziałek, 8 kwietnia, w powiecie krotoszyńskim, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i średnich oraz przedszkoli. Swoim zasięgiem objął on wszystkie placówki publiczne, za wyjątkiem Szkoły Podstawowej w Smolicach (gm. Kobylin) oraz kilku przedszkoli.
Początkowo udział w strajku wzięła znacząca liczba nauczycieli, ale w dniach następnych, w związku z koniecznością przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych, liczba ta zaczęła spadać. Już w czwartek, 11 kwietnia ze strajku wycofała się załoga Szkoły Podstawowej w Zalesiu Wielkim (gm. Kobylin).
Warto podkreślić, że egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić w całym powiecie bez żadnych przeszkód. Pomocy przy ich organizacji udzielali dyrektorzy i wicedyrektorzy poszczególnych szkół, katecheci, nauczyciele z innych szkół oraz nauczyciele nie biorący udziału w strajku. Kwestią pójdzie przeprowadzenie egzaminów ósmoklasistów, które wystartują już w poniedziałek, 15 kwietnia.
W gminie Krotoszyn w pierwszym dniu strajku do akcji protestacyjnej przystąpiło 302 nauczycieli, co daje 48,3 proc. wszystkich zatrudnionych pedagogów. Do nauczycieli dołączyło 43 pracowników niepedagogicznych (22,4 proc.). W tym dniu w szkołach pojawiło się 257 uczniów i przedszkolaków, czyli zaledwie 5,2 proc. szkolnej populacji.
Jak już wspomnieliśmy, w kolejnych dniach frekwencja wśród strajkujących spadła. I tak w piątek, 12 kwietnia w strajku uczestniczyło już tylko 271 nauczycieli (43,36 proc.) oraz 27 pracowników niepedagogicznych (14,06 proc.).
Znacząco wrosła za to liczba dzieci, które mimo strajku pojawiły się w murach szkolnych. W piątek w szkołach i przedszkolach było już 475 uczniów (9,56 proc. populacji szkolnej). Warto zaznaczyć, że w publicznych przedszkolach determinacja nauczycieli była największa. Tam frekwencja strajkujących sięgała 100 proc. Nie strajkowały za to przedszkola parafialne i prywatne.
W gminie Zduny nie strajkowało Przedszkole Publiczne w Zdunach, do którego uczęszcza aż 273 dzieci. Bardzo słabo wypadła akcja strajkowa w Szkole Podstawowej w Baszkowie, gdzie strajkowało zaledwie 5 osób (2- proc. personelu). W piątek, 12 kwietnia w tej szkole lekcje przebywało 77 uczniów, czyli 68,65 proc. populacji. Równie słabo powiodła się akcja strajkowa w Zespole Szkół ponadgimnazjalnych, gdzie do strajku przystąpiło 8 nauczycieli na 21 zatrudnionych (38,10 proc.). Tyle tylko, że młodzież generalnie została w domach – w szkole pojawiło się w piątek 15 uczniów (10,71 proc.).
W gminie Koźmin Wlkp. strajkowały przez cały tydzień wszystkie bez wyjątku placówki oświatowe. Według danych na piątek, 12 kwietnia w strajku uczestniczyło 170 nauczycieli (79,81 proc.); było ich tylko o 13 mniej w akcji, niż w poniedziałek 8 kwietnia, kiedy strajkowało 85 proc. nauczycieli.
Obsługa szkół, a więc pracownicy niepedagogiczni, od samego początku nie przyłączyła się do protestu. Żadnego dziecka nie przyprowadzili rodzice do strajkującego przedszkola w Borzęciczkach. Do przedszkola w Mokronosie z kolei trafiło przez cały tydzień od 4 do 10 dzieci. W szkołach podstawowych i średnich dniem egzaminu gimnazjalnego zjawiło się średnio 152 uczniów (10,35 proc. populacji szkolnej).
Z dużym powodzeniem odbywała się akcja protestacyjna w Szkole Podstawowej i Przedszkolu Publicznym w Sulmierzycach. W strajku wzięło udział 36 nauczycieli (83,7 proc.) oraz 6 pracowników niepedagogicznych (40 proc.). Przez cały tydzień do szkoły i przedszkola nie trafiło ani jednego dziecko.
W gminie Kobylinie nie strajkowała Szkoła Podstawowa w Smolicach. W SP Kobylin strajkowało 41 nauczycieli, w SP Kuklinów – 10, w SP Zalesie Wlk. – 6 (strajk zakończył się w czwartek, 11 kwietnia), w Szkole Branżowej – 2.