Wratislavia Cantans w farze
W sobotę, 14 września w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odbył się koncert Giovanniego Sollimy (wiolonczela) i Michele Pasottiego (teorba) w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Krotoszyńska Bazylika Mniejsza zapełniła się szczelnie melomanami wspaniałej muzyki, którą gościła w murach z okazji kolejnej edycji festiwalu Wratislavia Cantans. I trzeba przyznać, że była to prawdziwa uczta muzyczna.
Wszystko za sprawą dwóch fenomenalnych muzyków. Pierwszym z nich był Giovanni Sollima – wiolonczelista i kompozytor. Gra na instrumencie nie jest dla Sollimy celem samym w sobie, ale środkiem porozumiewania się ze światem. Jako kompozytor swoje przesłanie zawiera w utworach pełnych śródziemnomorskich rytmów, z typowo włoską linią melodyczną.
W jego muzycznym świecie jest miejsce dla wszystkich epok: od „epoki jurajskiej” wiolonczeli, jak sam nazywa okres barokowy, po „epokę metalu”. Komponuje zwykle na wiolonczelę i znacznie przyczynia się do tworzenia nowego repertuaru na ten instrument. Podczas recital dał popis własnych możliwości.
Michele Pasotti z kolei daje liczne lekcje mistrzowskie w konserwatorskich, szkołach i podczas festiwali, także wykłada, popularyzując wiedzę o lutni i muzyce dawnej. Od sezonu 2012/2013 prowadzi kurs na temat okresu ars nova w Civia Scuola di Musica w Mediolanie. Jest profesorem lutni w Konserwatorium Muzycznym im. Brunona Maderny w Cesenie. W latach 2012-2014 był profesorem teorby i lutni podczas letnich kursów Rovigo Musica Antoca.
Jest założycielem i dyrektorem la fonte musica, zespołu specjalizującego się w muzyce późnego średniowiecza. Ich pierwsza płyta CD Le Ray au Soleyl. Musica Alla corte pavese dei Visconti ukazała się w 2011 r. nakładem ORF/Alt Musik i otrzymała liczne nagrody (5 Diapasons, Disco del Mese di Amadeus, Pizzicato’s Supersonic Award, Appoggiture d’or).
Od 2012 r. nagrywa i koncertuje w najważniejszych salach Europy z Cecilią Bartoli zespołem I Baroccisti, występując również jako solista. Jesienią 2008 r. został zaproszony przez znanego wiolonczelistę Maria Brunellego dla uczestnictwa w projekcie Brunello Baroque Experience. Wspólnie odbyli długie tournée.
Pasotti gościł w najbardziej liczących się salach koncertowych Europy i Azji. Jako solista (lutnia, teorba, gitara barokowa) wykonuje repertuar od średniowiecza po schyłek XVIII w. Warto było posłuchać tego duetu we wspólnym materiale.