• środa, 30 styczeń 2013 14:56

Sushi - odkryj skarb Japonii

Sushi - odkryj skarb Japonii

Chińska kuchnia żołądki smakoszy z Ostrowa już podbiła. Nasze podniebienia chętnie rozpieszczamy chińskimi specjałami. Kilka lokali serwujących dania kuchni Dalekiego Wschodu każdego dnia gości klientów i przyciąga orientalnymi smakami. A gdyby tak oprócz kuchni chińskiej zasmakować specjałów z Kraju Kwitnącej Wiśni? Zapraszamy na kilka słów o sushi, czyli przysmaku kuchni japońskiej, której w naszym mieście póki co nie mamy, a może warto to zmienić ?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


Sushi to przysmak kuchni japońskiej, który na całym świecie uchodzi wciąż za rarytas i danie wyrafinowane. Z początku podchodzono do niego z dystansem i znaczną rezerwą. Nic bowiem dziwnego, skoro sushi  to w znacznej mierze surowe owoce morza i ryby, choć nie tylko. Dziś sushi to wciąż symbol wyszukanego smaku i elegancji, ale restauracje i bary sushi cieszą się znaczną popularnością.  


Czym jest sushi?
Sushi to potrawa, którą przygotowuje się z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym. To podstawa, do której dodaje się mnóstwo różnorodnych składników. Smak i rodzaj sushi zależy do wybranych dodatków. Najpopularniejsze to surowe owoce morza, wodorosty nori, kawałki ryb, warzyw, jajek czy też kawior. Kwintesencją sushi jest świeżość. Tylko przyrządzone na chwilę przed podaniem sushi zawiera unikatowy smak i świeżość. 


Jak jeść sushi?
Tradycyjne sushi w Japonii jada się palcami. Wbrew pozorom tego przysmaku nie spożywa się pałeczkami, jednakże w naszym kraju jedzenie bez użycia sztućców uchodzi za objaw braku kultury, dlatego w kwestii sposobu konsumowania sushi czynimy drobny wyjątek. W barach sushi do każdego zestawu przekąsek podaje się pałeczki.
Sushi serwuje się z sosem sojowym do maczania, zielonym chrzanem wasabi do przekąszania oraz marynowanym imbirem, który oczyszcza kubki smakowe. Ten ostatni dodatek ma wyjątkowe znaczenie, kiedy jemy kilka rodzajów sushi i chcemy uniknąć mieszania się smaków.  Imbir doskonale redukuje posmak w ustach po potrawach o wyrazistym smaku. Częstym błędem jest popijanie sushi. Nie należy pić wody w trakcie konsumpcji, właśnie od zaspokajania pragnienia i oczyszczania kubków smakowych jest imbir. 


Bogata paleta smaków sushi
Istnieje kilka odmian sushi. Najpopularniejsze jest  maki-zushi.  To sushi w formie „rulonika” czyli zawiniętego ryżu owiniętego algami morskimi . Początkowo przygotowuje się długi wałek sushi, który kroi się na krążki. Jako dodatki do maki-zushi z reguły podaje się owoce morza, przegrzebki, sandacza, łososia, a także warzywa, m.in. karczochy, avocado, świeży ogórek, kiszona rzepa, pędy bambusa, czerwona lub żółta papryka, bakłażany lub kabaczek. W zależności od wybranych dodatków każda odmiana sushi ma inną nazwę. Rozróżnia się je także ze względu na rozmiar i sposób podania. Przyrządza się bowiem sushi „na odwrót”, czyli algi owinięte ryżem.  

Wyróżniamy także inne odmiany sushi. Kolejne znane to nigiri-zushi, czyli uformowane ryżowe paluszki, na które kładzie się płat ryby lub owocu morza. Chirashi-zushi  to z kolei podany w miseczce ryż, z ułożonymi na wierzchu dodatkami. Dla miłośników przyrządzania sushi idealna będzie odmiana temaki-zushi . Na stół podaje się tacę z przygotowanym ryżem, nori oraz dodatkami i każdy smakosz sam komponuje ulubione sushi. 


Dlaczego warto jeść sushi?
Oprócz sporego grona miłośników kuchni japońskiej często spotkać można zagorzałych przeciwników. Faktem jest, że sushi to przysmak dość niebezpieczny – przed jedzeniem należy upewnić się, że składniki (a zwłaszcza ryby) są świeże.  Chcąc skonsumować sushi bez obaw, warto udać się do renomowanej, sprawdzonej restauracji. W innym wypadku dolegliwości po zjedzeniu mogą być poważne.  Świeże i dobrze przyrządzone sushi jest jednak nie tylko ucztą dla podniebienia, ale przede wszystkim źródłem wielu wartości odżywczych i witamin. Ryby są źródłem witaminy F, która odpowiada za prawidłowy metabolizm ciała, przeciwdziała infekcjom, korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów, zwiększa płodność i rozwój płodu u kobiet w ciąży, zapobiega chorobom układu krwionośnego, miażdżycy, chorobom oczy, uszu, dziąseł i zębów, ale także poprawia zdolności umysłowe i pamięć. Ponadto przyczynia się do redukcji masy ciała. Warto także mieć na uwadze, że spożywanie sushi w nadmiarze przynosi odwrotne skutki. Bogate w tłuszcze i białko może zwiększyć masę ciała. Komponując własne sushi lub wybierając w restauracji gotowe poleca się ryby tłuste o małych rozmiarach lub ryby chude morskie. Do nich zaliczyć można: sandacza, halibuta, łososia, pstrąga słodkowodnego, turbota, suma, węgorza, doradę oraz krewetki i ostrygi.

 

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)