Historia polskiego kina
Telewizyjny serial o jednym z największych autorów dwudziestolecia międzywojennego Eugeniusza Bodo na nowo rozbudza zainteresowanie przedwojennym polskim kinem.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ale jeśli nawet nie lubicie starych filmów, warto przeczytać książkę „Sfinks”. Wizjonerzy i skandaliści kina” znakomitych dziennikarek Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej. To historia jednej z pierwszych polskich wytwórni filmowych opowiedziana w fascynujący sposób. Bo też początki polskiego kina były niezwykłe, dochodziło do porywania aktorów, szpiegowania konkurencyjnych wytwórni, podkupywania gwiazd, zrywania kontraktów.
Konkurencja była ostra, czasami wręcz drapieżna, bo szło o wielkie pieniądze i wielką sławę. A w wytwórni Sfinks było i jedno, i drugie. To tam zaczynały kariery takie gwiazdy jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz czy Józef Węgrzyn. W Sfinksie nakręcono tak ważne filmy jak „Dzieje grzechu” i „Ziemia obiecana”. Ale książka to nie tylko historia Sfinksa, to także barwna opowieść o artystycznej Warszawie lat 1906-1936.
Faustyna Toeplitz- Cieślak i Izabela Żukowska, „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina”, wyd. Prószyński i Spółka