• sobota, 07 maj 2016 10:14

Historia polskiego kina

Historia polskiego kina
Historia polskiego kina © archiwum

Telewizyjny serial o jednym z największych autorów dwudziestolecia międzywojennego Eugeniusza Bodo na nowo rozbudza zainteresowanie przedwojennym polskim kinem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ale jeśli nawet nie lubicie starych filmów, warto przeczytać książkę „Sfinks”. Wizjonerzy i skandaliści kina” znakomitych dziennikarek Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej. To historia jednej z pierwszych polskich wytwórni filmowych opowiedziana w fascynujący sposób. Bo też początki polskiego kina były niezwykłe, dochodziło do porywania aktorów, szpiegowania konkurencyjnych wytwórni, podkupywania gwiazd, zrywania kontraktów.

Konkurencja była ostra, czasami wręcz drapieżna, bo szło o wielkie pieniądze i wielką sławę. A w wytwórni Sfinks było i jedno, i drugie. To tam zaczynały kariery takie gwiazdy jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz czy Józef Węgrzyn. W Sfinksie nakręcono tak ważne filmy jak „Dzieje grzechu” i „Ziemia obiecana”. Ale książka to nie tylko historia Sfinksa, to także barwna opowieść o artystycznej Warszawie lat 1906-1936.

Faustyna Toeplitz- Cieślak i Izabela Żukowska, „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina”, wyd. Prószyński i Spółka

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)