Dąbrowa Smoszew – miejsce wyjątkowe

Dąbrowa Smoszew – miejsce wyjątkowe
Dąbrowa Smoszew – miejsce wyjątkowe © Sebastian Kalak

Rezerwat Dąbrowa Smoszew leży 7 km na południowy wschód od Krotoszyna. Obejmuje niemal 14 ha naturalnych lasów dębowych. To miejsce wyjątkowe, perełka przyrodnicza w powiecie krotoszyńskim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rezerwat ten, znajdujący się na terenie leśnictwa Smoszew, został utworzony w 1963 r. Celem ochrony jest naturalny las mieszany z przewagą dębu szypułkowego. Mamy do czynienia z zespołem grądu i łęgu z drzewostanem dębowym oraz chronionymi, rzadkimi gatunkami roślin, takimi jak Wawrzyniak, wilcze łyko czy lilia złotogłów. Chronione są w tym rezerwacie dwa typy lasu – grąd i lęg.

Grąd to wielogatunkowy i wielowarstwowy las, w którym dominują dęby i graby, ale występować mogą tez lipy, klony i inne gatunki. Są to lasy rosnące na żyznych glebach, dlatego dawnej były karczowane pod uprawę roli.
Ich cechą charakterystyczną jest też wielogatunkowe, bardzo bogate runo, szczególnie obfite w okresie wczesnej wiosny. Latem do dnia lasu dociera niewiele światła, gdyż liście drzew skutecznie blokują jego dopływ. Dlatego wiosną, zanim rozwiną się liście, wybucha w runie bujne życie. W ciągu kilkudziesięciu dni rośliny muszą zdążyć rozwinąć się, zakwitnąć i wydostać nasiona. Gdyby nie zdążyły, rozwijające się liście zabiorą im światło i uniemożliwią dalszy rozwój. W późniejszym okresie runo znacznie ubożeje. Obecnie jest najlepszy moment do obserwowania całego bogactwa tego siedliska.

Łęg to jedno z najżyźniejszych siedlisk leśnych, związane z wodami płynącymi. Najczęściej występuje nad rzekami i potokami w strefie, która podlega wpływowi wód zalewowych. W czasie powodzi rzeka nanosi żyzny namut, bogaty w substancje odżywcze. – Las łęgowy w Smoszewie nie leży oczywiście nad rzeką, ale obserwujemy wyraźny wpływ wód na jego funkcjonowanie – tłumaczy Przemysław Świerblerwski z Nadleśnictwa Krotoszyn. W łęgach rosną jesiony, olchy, topole, wierzby, wiązy, a także dęby. Runo jest bardzo obfite, silnie rozwinięte, jeszcze bogatsze niż w grądach. Ma tutaj jednak lepsze warunki rozwoju, ponieważ w łęgach w tak dużej ilości nie występuje grab, a to właśnie ten gatunek zamyka całkowicie dostęp światła do dna lasu.

W rezerwacie Dąbrowa Smoszew znajdują się dwa drzewa mateczne dębowe, czyli jedne z najlepszych jakościowo drzew w Polsce, wyselekcjonowane w celu otrzymywania z nich potomstwa o wysokiej wartości genetycznej. Jedno z nich, o numerze 7575, uważany za najpiękniejszy pod względem jakości dąb w lasach Nadleśnictwa Krotoszyn, a być może nawet w Polsce. Drzewa te oznaczone są żółtą poziomą linią na wysokości ok. 130 cm, a zaraz powyżej numerem. Ujęto je w ogólnopolskich rejestrach.
Dodajmy, że średni wiek drzew w smoszewskim lesie wynosi 140-150 lat. Przeciętna wysokość drzew tam rosnących wynosi ok. 30 m. W lesie w południowo-zachodniej stronie rezerwatu znajdują się 2 kurhany prehistoryczne, o których na łamach naszego dziennika już wielokrotnie pisaliśmy,

Pamiętajmy że obszar Dąbrowy Smoszew jest rezerwatem ze wszystkimi obostrzeniami dla takich terenów, a zatem obowiązuje zakaz wchodzenia poza wyznaczoną drogą – wytyczoną wzdłuż niego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)