• Krotoszyn | Poznań
  • czwartek, 15 luty 2018 09:40
  •   1136

Wojewoda zmienia nazwę ulicy 23 Stycznia

Wojewoda zmienia nazwę ulicy 23 Stycznia
Wojewoda zmienia nazwę ulicy 23 Stycznia © archiwum

Mieszkańcy posesji przy 23- Stycznia w Krotoszynie mają spory problem. Za kilka dni zmieni się nazwa ulicy, przy której mieszkańcy. Wszystko przez wojewodę, który – choć kilka miesięcy temu nie miał żadnych zastrzeżeń – zmienił zdanie. I stwierdził, że „23 Stycznia propaguje komunizm”. Teraz patronem będzie żołnierz z Kalisza, którego nikt w Krotoszynie nie zna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kilka miesięcy temu władze Krotoszyna – przymuszone wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej, na podstawie której nazwy i daty propagujące komunizm musiały zniknąć z przestrzeni publicznej – zmieniły ulicę 23-Stycznia na 23-Stycznia. Wyjaśniając, że przed zmianą upamiętniała dzień wkroczenia Armii Czerwonej do Krotoszyna i wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiego jarzma. Po zmianie zaś 23-Stycznia miało upamiętniać dzień wyzwolenia Krotoszyna spod okupacji niemieckiej.

– Poszperaliśmy w dokumentach i okazało się, że gdy Armia Czerwona była już blisko i miała zorganizować oddział żołnierzy Kędzierski zorganizował oddział żołnierzy struktur lokalnych byłej Armii Krajowej i wyzwolił miasto spod okupacji niemieckiej. I przyjął armię radziecką jako gospodarz – obrazował wówczas Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Sprytny fortel lokalnych władz miał sprawić, że mieszkańcy posesji przy 23-Stycznia nie będą musieli między innymi wymieniać dokumentów. Wszystko było już przyklepane, a urzędnicy przekonani, że temat jest zamknięty. Po kilku miesiącach wojewoda stwierdził, że ul. 23-Stycznia musi zostać zmieniona, bo propaguje komunizm. Popierał się opinią IPN. Tymczasem burmistrz Krotoszyna – zmieniając uzasadnienie do nazwy ulicy 23-Stycznia – też wystąpiły do IPN-u o opinię. I to właśnie instytut podpowiedział, by zwrócić uwagę na okoliczności, które te data ma upamiętniać.

– IPN stwierdził, że – w przypadku nazwy „23 Stycznia” należy w oparciu o materiały archiwalne określić czy odnosi się ona do faktu zajęcia Krotoszyna przez Armię Czerwoną, czy wcześniejszego opanowania miasta, po ucieczce Niemców, przez żołnierzy lokalnych struktur  AK – przypomina Franciszek Marszałek. Na nic to się jednak zdało. Wojewoda i tak przechrzcił 23-Stycznia na ulicę Konstantego Skąpskiego. Czyli człowieka, który z Krotoszynem nie miał kompletnie nic wspólnego. – Co nas zabolało, to właśnie ten bohater. Zacny, ale z Kalisza. W Krotoszynie nikt o nim nie słyszał – mówi włodarz miasta. Nowa nazwa zacznie obowiązywać od 14 lutego. Miasto może wnieść odwołanie. – Jesteśmy na etapie opracowywania stanowiska prawnego. To się dzieje w całej Polsce, nie ma jeszcze za dużo wyroków w tej sprawie i musimy sobie z tym radzić – przyznaje Franciszek Marszałek. Z jakim skutkiem poinformujemy wkrótce.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)