• Milicz
  • środa, 11 lipiec 2018 10:13
  •   2849

TOZ działa już w Miliczu

TOZ działa już w Miliczu © archiwum

W Miliczu powstał oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, na czele którego stoi dotychczasowa prezes TOZ-u w Krotoszynie Katarzyna Hirszfeld-Odrowska. TOZ będzie przyjmował interwencję dotyczące złego traktowania zwierząt oraz zgłaszanie o ich bezdomności. Będzie też pomagał właścicielom zwierząt poprzez przekazywanie im darów czy prowadzenie akcji sterylizacji.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wszyscy wolontariusze w szeregach milickiego TOZ-u pracowali wcześniej na rzecz krotoszyńskiego oddziału TOZ. Obecnie milicki oddział tworzy 10 osób, na czele których stoi 5-osobowy zarząd w składzie: Katarzyna Hirszfeld-Odrowska – prezes, Monika Marciniak – wiceprezes, Magda Szyszka – sekretarz, Aneta Żaczkiewicz – skarbnik, Marcin Biernat – członek zarządu. Ponadto w szeregach milickiego TOZ-u działają: Elżbieta Biernat, Anna Janik, Elżbieta Pisarska-Denik, Aleksandra Gąsior i Magdalena Lisiak.

– Postanowiłam przeprowadzić się z rodziną na ziemię milicką i utworzyć tu oddział TOZ, gdyż na terenie powiatu milickiego istnieje ogromna potrzeba uregulowania sytuacji zwierząt. Do krotoszyńskiego TOZ-u trafiało też coraz więcej zgłoszeń z prośbą o interwencję właśnie na terenie powiatu milickiego. Nie mamy na razie żadnego naszego miejsca, w którym moglibyśmy chociaż tymczasowo przetrzymać potrzebujące zwierzęta, ale myślę, że niedługo się ono pojawi i najprawdopodobniej będzie się znajdowało przy moim domu – mówi Katarzyna Hirszfeld-Odrowska, prezes. Prezes pracuje jako przedstawicielka handlowa, ma męża, dwoje dzieci.

Ponadto jest właścicielką 2 psów, 4 kotów, chomika azjatyckiego ślimaka. Chwilowo opiekuje się też gołębiami i 8 kotami, które przygotowywane są do adopcji. Ukończyła kurs behawiorysty i tresera psów oraz studia z psychologii zwierząt. Jest członkinią komisji rewizyjnej centrali TOZ-u w Warszawie i z jej ramienia kontroluje schroniska prowadzone przez TOZ w całym kraju.

TOZ prowadzi działalność interwencyjną – sprawdza warunki bytowe, głównie psów i kotów, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości wydaje zalecenia poprawy lub odbiera zwierzęta i kieruje sprawę do sądu. Ponadto TOZ pomaga właścicielom zwierzakom w kwestii leczenia lub zabezpieczenia w karmę. TOZ-y otrzymują bowiem w darowiźnie od firm karmy, paski dla kotów, itp. i wręczają je tym właścicielom zwierząt, których na nią nie stać, by pomóc w opiece nad zwierzętami i nie trafiły one do schroniska. TOZ wspiera też opiekę nad kotami wolnożyjącymi oraz organizuje akcje ich sterylizacji. Ponadto prowadzi działania edukacyjne w szkołach, ale także wśród dorosłych opiekunów zwierząt.

– W naszych planach jest również podjęcie współpracy z gminą i ustalenie wspólnego działania w kwestii bezdomnych zwierząt, bo niestety w Miliczu zjawisko wałęsających się psów jest dosyć powszechne – mówi Hirszfeld-Odrowska. Oczywiście TOZ zajmie się bezdomnymi, porzuconymi zwierzętami. Każdą taką sytuację można zgłaszać za pośrednictwem profilu Facebooku, strony internetowej, maila milicz.toz@gmail.com czy też pod numerem Tel. 604 757 177 lub 535 444 544. Jeśli wolontariuszom nie uda się znaleźć domu dla bezpańskich psów, to trafiają one do schroniska w Radlinie, z którym gmina Milicz ma podpisaną umowę. Zwierzęta dzikie po udzieleniu podstawowej opieki medycznej trafiają do specjalistycznych ośrodków, a pozostałe – na razie do domów wolontariuszy TOZ-u, gdzie są leczone i oddawane do adopcji.

Obecnie poszukiwany jest właściciel 1,5-rocznego psa znalezionego na trasie Gruszeczka-Pracze. Pies jest bardzo przerażony, ale szuka kontaktu z człowiekiem i nie wykazuje agresji.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)

Zostało: 468 znaków