Centrum Przesiadkowe oficjalne otwarte
Oficjalne otwarte zostało Centrum Przesiadkowe usytuowane pomiędzy ulicą Dworcową a Wojska Polskiego. Obiekt funkcjonuje od 2 stycznia, a każdego dnia korzystają z niego setki ostrowian.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
To właśnie pasażerowie od początku roku przekonują się osobiście, jakie zalety przyniosło powstanie tego obiektu. – Centrum Przesiadkowe to inwestycja z myślą przede wszystkim o mieszkańcach. O tym, jak bardzo jest pomocna i użyteczna, wiemy nie tylko z perspektywy znanych od dawna potrzeb, ale, co najważniejsze, z pozytywnych ocen korzystających z niej osób. Setki ostrowian wyrusza stąd każdego ranka do pracy – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Jest to inwestycja w ogromnej mierze sfinansowana dzięki funduszom europejskim. To część ogromnego projektu wartego ponad 42 miliony złotych – „Unowocześnienie transportu miejskiego wrz z innymi działaniami niskoemisyjnymi”. Dofinansowanie, które pozyskał Ostrów, to blisko 32 miliony złotych! – Centrum Przesiadkowe, razem z zakupem niskoemisyjnych autobusów, systemem roweru miejskiego, elektronicznymi tablicami z rozkładem jazdy, nowymi wiatami przystankowymi, budową ścieżek rowerowych, wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne czy biletomatami, które pojawią się już wkrótce, to właśnie element tego wielkiego przedsięwzięcia, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014 – 2020 – wylicza prezydent miasta.
Centrum Przesiadkowe to przede wszystkim skupienie ruchu autobusowego w jednym miejscu, w dogodnej lokalizacji w centrum miasta. Znajduje się ono w bliskiej odległości od dworca kolejowego, z którego pociągi kursują w kierunku Leszna, Poznania, Wrocławia, Łodzi czy Katowic. Koncentracja ruchu autobusowego w pobliżu licznie uczęszczanej stacji kolejowej to krok z myślą o tych podróżnych, którzy korzystają jednocześnie z kolei, jak i autobusów, integrując w ten sposób obydwa środku transportu. Jednak, co jeszcze istotniejsze dla pasażerów, to ogromna poprawa komfortu oczekiwania na autobus dzięki powstałej tu infrastrukturze dworcowej. – Zadaszenia, wiaty przystankowe, biletomaty, miejsca do siedzenia i wreszcie nowoczesny i funkcjonalny – wyposażony w toalety – budynek dworca autobusowego z sanitariatem, który chroni naszych pasażerów przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi – właśnie tego w naszym mieście brakowało – wymienia Beata Klimek.
Dworzec PKS nie spełniał już standardów obsługi pasażerów, a innego takiego obiektu w Ostrowie nie było. W tym kontekście cieszy wola współpracy ostrowskiego PKS z władzami miasta i już od lutego PKS dołączy do przewoźników korzystających z Centrum. – To bez wątpienia znacznie zwiększy komfort pasażerów, korzystających z usług tej firmy. Będzie też kolejnym niezbitym argumentem, jak potrzebny jest ten obiekt – dodaje p[rezydent.
Każdego dnia z ostrowskiego centrum korzysta również wielu uczniów dwóch pobliskich liceów i Zespołu Szkół Usługowych. Centrum Przesiadkowe to również inwestycja podnosząca estetykę tej części miasta. Wcześniej był tu wyłącznie niezagospodarowany i zdegradowany teren.