• Krotoszyn

Nadleśnictwo sprzedało drewno za 29,5 mln zł

W 2018 r. Nadleśnictwo Krotoszyn sprzedało drewno różnych ratunków o wartiści 29,5 mln zł
W 2018 r. Nadleśnictwo Krotoszyn sprzedało drewno różnych ratunków o wartiści 29,5 mln zł W 2018 r. Nadleśnictwo Krotoszyn sprzedało drewno różnych ratunków o wartiści 29,5 mln zł © archiwum

Nadleśnictwo Krotoszyn w 2018 roku sprzedało 112,3 tys. metrów sześć. drewna, którego wartość sprzedaży wyniosła 29,5 mln zł. Jednocześnie w ramach odnowienia lasów na 117,7 ha posadzono 878 tys. sadzonek aż 25 gatunków drzew, w tym dębów, olch, sosen i buków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Powierzchnia Nadleśnictwa Krotoszyn wynosi 106,1 tys. ha, z czego 18,7 tys. ha stanowią lasy. Znacząca cześć lasów stanowią znane w całej Polsce lasy dębowe o najwyższej klasie pozyskiwanego drewna. Szacowana zasobność, czyli ilość drewna w lesie, wyniosła na dzień 1 stycznia 2019 roku wynosi 5 mln 695 tys. m sześć.

Co roku leśnicy z Nadleśnictwa Krotoszyn wykonują zadania dotyczące gospodarki leśnej na tym rozległym obszarze, obejmującym m.in. wielki kompleks leśny w gminie Rozdrażew oraz siedliska zwierzyny pod Baszkowem i w okolicach Sulmierzyc. Gospodarka leśne obejmuje pozyskiwanie drewna (w tym największej klasy drewna dębowego), hodowlę lasu, ochronę lasu oraz utrzymanie dróg leśnych, leśniczówek itp. Całe drewno pozyskane w danym roku wystawia się do sprzedaży firmom przerobu drewna na rynku lokalnym i krajowym. Jedynie niewielkie ilości pozostają do sprzedaży detalicznej dla społeczności lokalnej oraz na potrzeby Nadleśnictwa.

Posadziliśmy 396 tys. sadzonek, 195 tys. sadzonek dębu, 41 tys. sadzonek olch i 28 tys. sadzonek buków

inż. Przemysław Świerblewski

– Nadleśnictwo Krotoszyn jest dochodowe i należy do najbardziej gospodarnych w kraju. Systematycznie dofinansowujemy sporymi kwotami fundusz leśny, który służy wsparciu finansowemu tych nadleśnictw, które gospodarują na trudnych terenach, np. górskich, nie mogąc z reguły zbilansować swojej działalności . Raz za razem odnotowujemy sprzedaż drewna większa niż pozyskiwanie w danym roku. To efekt systematycznego gromadzenia niewielkich zapasów drewna – wyjaśnia Przemysław Świerblewski, inż. nadzoru w Nadleśnictwie Krotoszyn.

Nadleśnictwo Krotoszyn sprzedaje drewno odbiorcom z całego kraju. Największym lokalnym odbiorcą drewna jest firma Wiązary Kurkiewicz. Z firm mających siedzibę poza zasięgiem Nadleśnictwa Krotoszyn najwięcej krewna kupuje firma Stora Enso Wood Products Sp. z o.o.

Nadleśnictwo Krotoszyn prowadzi też sprzedaż detaliczną drewna według cennika ustalonego raz na kwartał decyzją nadleśnictwa. Cennik powinien być wywieszony w widocznym miejscu w leśniczówkach, dostępny jest także na stronie internetowej Nadleśnictwa Krotoszyn. – W 2018 roku w naszym nadleśnictwie sprzedani 6,161 m sześć. drewna opałowego dębowego, 5 070 m szęść. drewna  opałowego sosnowego, 1 754 m szęść. drobnicy opałowej, 1 268 m szęść. drobnicy opałowej sosnowej. Pozostałe gatunki mają mniejszy udział w sprzedaży. Możliwy jest też tzw. samo wyrób drewna, czyli samodzielne pozyskanie w wyznaczonym przez leśniczego miejscu gałęzi i drewna opałowego pozostałego w lesie po wycince drzew. Ale zainteresowanie chrustem z roku na rok maleje. Dajemy sobie z tym radę, pozostawiając tego typu drewno do naturalnego rozłożenia – dodaje Przemysław Świerblerwski.

Plan pozyskania drewna na rok 2018 wynosił 108,5 tys. m szęść. drewna, a zapas z 2017 roku wyniósł 12,4 tys. m sześć. Łącznie w ubiegłym roku sprzedano 112,3 tys. m szęść. drewna za kwotę 29,5 mln zł.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)