• Wielkopolskie
  • wtorek, 30 kwiecień 2019 11:12
  •   2151

Dla kogo świadczenie mama 4+? I jak się o nią starać?

Dla kogo świadczenie mama 4+? I jak się o nią starać?
Dla kogo świadczenie mama 4+? I jak się o nią starać? © archiwum

Wychowałaś co najmniej czwórkę dzieci, ale nie pracowałaś zawodowo i nie wypracowałaś sobie nawet najniższej emerytury? To właśnie dla ciebie skierowany jest rządowy program – Mama 4 plus.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zgodnie z nim otrzymasz tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające – czyli emeryturę. Przyznawane one będzie – matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci oraz ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenie dzieci przez matkę. Co trzeba zrobić, żeby „wejść” do programu? Oczywiście złożyć wniosek i dołączyć do niego – akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływa na przyznanie świadczenia. – Druki wniosku i oświadczenia znajdują się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Jeśli nie pobieramy żadnej emerytury ani renty – Mama 4 plus – przysługuje nam w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca tego roku jest to 1 100 zł (co roku kwota będzie waloryzowana). Jeżeli mamy emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura – to Mamy 4 plus – będzie dopełnieniem do pobierania najniższej emerytury. – Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokości, na przykład o podjęciu zatrudnienia – informuje Marlena Nowicka.

Świadczenie nie przysługuje osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której tę władzę ograniczył, a dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Nie dostanie go również osoba, która długotrwale zaprzestała wychowania małoletnich dzieci, na przykład z powodu odbywania kary pozbawienia wolności. Od marca do wielkopolskich placówek ZUS wpłynęło już 5 097 wniosków, a do oddziału ostrowskiego – 1 715. – Szacujemy jednak, że do ostrowskiego oddziału może wpłynąć ok. 2 250 wniosków. Od 1 marca wielkopolskie oddziały ZUS wydały 3 282 decyzje w sprawie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim – 923 decyzje – wylicza Marlena Nowicka.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)