• Powiat krotoszyński

#zostańwdomu – zabierz las do domu!

#zostańwdomu – zabierz las do domu!
#zostańwdomu – zabierz las do domu! © archiwum

Właśnie pod hasłem „Zabierz las do domu” ruszyła w ostatnim czasie akcji Regionalnej Dyrekcji Państwowych w Poznaniu w mediach społecznościowych. Jak spędzać czas z lasem bez wychodzenia z domu – pokazują jednak nie tylko poznańscy leśnicy, ale również ci z innych regionów Polski. Prezentujemy przewodnik po tym, co m.in. przygotowali oni dla wszystkich w tym jakże trudnym okresie. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Spędzanie czasu w domu wcale nie musi być nudne. Pomysły na kreatywne zabawy, gry, kolorowanki i karty pracy – to wszystko możemy znaleźć na stronie internetowej Lasów Państwowych oraz ich wybranych jednostek (np. RDLP Poznań w zakładce „zabierz las w domu”). Również przez media społecznościowe leśnicy docierają do dzieci. Wystarczy poszukać i wraz z dziećmi oglądać bądź słuchać przygotowanych przez leśników, bajek, opowiadań i słuchowisk dla najmłodszych. Ale las to nie tylko ćwiczenia i zadania dla naszej wyobraźni. Świetnym pomysłem na odrobinę ruchu w leśnym stylu jest naśladowanie z dziećmi zwierząt mieszkających w lesie. Kto u Was w domu będzie najlepszym liskiem, a kto żabką?

Całym rodzinom polecamy poznawanie życia leśnym mieszkańców. W Internecie dostępne są tworzone przy współpracy z leśnikami transmisje na żywo, dzięki którym podglądać można takie zwierzęta jak żubry, bociany czarne czy rybołowy. Dzięki pracownikom Nadleśnictwa Jarocin z portalu społecznościowego Facebook przeniesiemy się prosto do lasu. W ramach akcji #dlaspookojności przygotowują oni krótkie filmiki, podczas których zabierają nas na spacery po lesie, w którym na co dzień pracują.

Wraz z leśnikami czas spędzać mogą nie tylko dzieci. Przygotowane są również propozycje dla tych nieco starszych. Zachęcamy do lektury artykułów pojawiających się na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych jednak Lasów Państwowych. Inną ciekawą propozycją jest kwartalnik „Echa Leśne”, który bez przeszkód można znaleźć w wersji elektronicznej (zakładka o tej samej nazwie na stronach jednostek LP).

Dla tych, którzy od czytania wolą słuchanie, również znajdzie się coś od leśników, mianowicie podcast „Między drzewami”. Publikujemy systematycznie, raz w tygodniu, na takich serwisach jak YouTube czy Spotify (i wielu innych). Posłuchamy w nim, jak leśnicy opowiadają o lesie i swojej pracy, ale również radzą i tłumaczą, co w lesie można, a czego nie. A tym, którym nie straszne fartuch i garnki, polecamy zajrzeć do książki „Dobre z lasu”, również dostępnej w wersji elektronicznej. Znajdziemy w niej nie tylko przepisy na główne dania, ale także pomysły na leśne desery i przystawki. Dla tych, którzy chcą zachować w domu las trochę dłużej, znajdą się przepisy na napoje z wykorzystaniem darów lasu (również te tylko dla dorosłych) oraz inne przetwory.

Zachęcamy wszystkich, aby w zaistniałej sytuacji pozostali w domach. Leśnicy starają się, aby w tym trudnym czasie las był blisko nas wszystkich. Wykorzystajmy dobrze ten czas, spędzając go w gronie domownikom, jeśli się uda – z lasem w tle. Nie narażajmy niepotrzebnie siebie, swoich rodziców i pozostałych osób.

Leśnicy z Nadleśnictwa Krotoszyn życzą wszystkich zdrowych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy w gronie najbliższych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)