• Milicz
  • wtorek, 07 lipiec 2020 08:56
  •   1691

PTTK odnowiło szlaki turystyczne



Oddział Wrocławski PTTK odnowił w tym roku 76 km szlaków pieszych w powiecie milickim i trzebnickim.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwszy to niebieski szlak w formie pętli, pozwalającej na odbycie krótkiej wycieczki z Krośnic. Prowadzi sprzed pałacu w Krośnicach, przez Kalwarię i Krośnicką Kolej Wąskotorową do kościoła w Wierzchowicach, pijalni soków Malinea, na punkt widokowy na Wiatracznym Wzgórzu, do mauzoleum Hochbergów w Wąbnicach i dalej z powrotem do Krośnic.

Szczególnie ciekawy jest jednak drugi z odnowionych szlaków. Jest to Szlak Archeologiczny, najważniejszy z tematycznych szlaków PTTK w Dolinie Baryczy. Sam szlak został wytyczony w latach 70. z inicjatywy Tadeusza Kaletyna, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno – Konserwatorskiego.

Jego ideą było udostępnienie i połączenie w jednym szlaku najważniejszych obiektów archeologicznych północnej części ówczesnego województwa wrocławskiego. Sam szlak prowadzi z Urazu do Grabowna Wielkiego, pierwotnie był oznakowany nietypowo kolorami niebiesko-biało-niebieskim z symbolem białej urny na górnym pasku. W latach 90. po przejęciu szlaku przez PTTK został odnowiony według standardów PTTK jako szlak niebieski.

Jego najbardziej atrakcyjna część prowadzi przez Dolinę Baryczy, która jest szczególnie bogata z zabytki archeologiczne. Znajdują się na nim przede wszystkim liczne wczesnośredniowieczne grodziska, średniowieczne miasta i zamki, ale też kurhany i cmentarzyska z epoki brązu. Jest to zarazem główny szlak prowadzący osiowo wzdłuż Doliny Baryczy łączący również najważniejsze obiekty przyrodnicze. Chociaż jest oznakowany jako szlak pieszy jest dostępny również dla rowerzystów, którzy jednak nie boją się trudniejszych warunków terenowych. Należy tylko żałować słabej promocji szlaku jak i nikłej informacji o obiektach historycznych na szlaku, gdyż jako szlak tematyczny mógłby się stać jednym z ważniejszych produktów turystycznych tej części Dolnego Śląska jak gdzie indziej Szlak Zamków Piastowskich, Szlak Orlich Gniazd czy Szlak Wygasłych Wulkanów. Szlak został odnowiony od Żmigrodu do Zamku Myśliwskiego koło Gądkowic dzięki dotacji uzyskanej przez Oddział Wrocławski PTTK od Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Na pozostałe części szlaku: od Zamku Myśliwskiego i na zachód od Żmigrodu środków nie udało się pozyskać, mimo że Oddział również o nie wnioskował. W zeszłym roku również Oddział Wrocławski PTTK odnowił na terenie Doliny Baryczy czerwony szlak pieszy od Sułowa do Milicza i zielony od Wzgórza Joanny do Nowego Zamku. Prace znakarskie dla PTTK prowadziła firma Usługi Turystyczne Włodzimierza Ranoszek.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)