• Powiat krotoszyński

UWAGA! W lasach drugi stopień zagrożenia pożarowego

UWAGA! W lasach drugi stopień zagrożenia pożarowego
UWAGA! W lasach drugi stopień zagrożenia pożarowego © archiwum

W tym roku lasy Nadleśnictwa Krotoszyn płonęły sześciokrotnie. Do jednego pożaru doszło w lesie prywatnym.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Od początku roku na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wybuchły 163 pożary, które objęły powierzchnię ponad 23 ha. Rok wcześniej w tym samym czasie odnotowano 187 pożarów na 31,19 ha.

W lasach krotoszyńskich doszło w tym roku do 7 pożarów. 10 sierpnia na terenach leśnych podległych dyrekcji poznańskiej obowiązywał drugi (średni) i trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego. W godzinach popołudniowych wilgotność ściółki leśnej wahała się od 7 do 13 proc., co oznacza, że ogrzana promieniami słonecznymi ściółka mogła w każdej chwili zapłonąć.

21 sierpnia o godz. 9:00 wilgotność lasów w naszym nadleśnictwie wynosiła 12,8 proc.

Stopień zagrożenia pożarowego w lasach określa się metodą Instytutu Badawczego Leśnictwa. Codziennie w godzinach 9:00 i 13:00 w wybranych punktach prognostycznych (stacjach) mierzy się wilgotność ściółki i powietrza, stopniowaną od 0 (brak zagrożenia) do 3 (zagrożenie duże). Mapa zagrożenia dla całego kraju, dostępna jest na stronie instytutu.

Obecnie lasy Nadleśnictwa Krotoszyn ujęte są w drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. – Kategoria obliczana jest zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów – informuje Przemysław Świerblewski, rzecznik prasowy NK.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)