• czwartek, 03 wrzesień 2020 07:47
  •   1377

Dziękowali za plony w Cieszkowie

Dziękowali za plony w Cieszkowie
Dziękowali za plony w Cieszkowie © archiwum

W niedzielę, 30 sierpnia odbyły się dożynki gminne w Cieszkowie, które ze względu na pandemię koronawirusa miały skromną oprawę. Wspólne świętowanie ograniczyło się do dziękczynnej mszy i objazdu bryczkami przez wioski.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

O godz. 9:00 w dużym kościele w Cieszkowie rozpoczęła się msza św., którą koncelebrował ks. proboszcz Piotr Strykowski oraz ks. Adam Drozd. Podczas wspólnej modlitwy dziękowano Bogu za zebrane plony i proszono o błogosławieństwo dla rolników, dzięki którym nie brakuje nam chleba powszedniego. Na mszy obecni byli m.in. wójt Cieszkowa Ignacy Miecznikowski, starosta powiatu milickiego Sławomir Strzelecki, radni Rady Gminy Cieszków, dyrektor GCK Halina Niedbała oraz ubrana w stroje ludowe para starostów dożynek: sołtys Słabocina Alicja Woźniak i sołtys Guzowic Tomasz Krawiec.

Ołtarz przystrojony był biało – żółtymi bukietami kwiatów, z którymi kontrastowała zieleń liści. O piękną oprawę muzyczną mszy św. zadbał zespół Viatori z Pakosławska, a jego członkini i jednocześnie cieszkowska radna Rozalia Kindrat odczytała fragmenty Pisma Świętego i zaśpiewała psalm.

– Chleb jest najważniejszym, nigdy nie nudzącym się pokarmem. Bycie rolnikiem to wielkie powołanie. Gospodarze współpracują bowiem z Jezusem Chrystusem przy tworzeniu chleba. Szanujemy zatem chleb powszedni, nie wyrzucajmy go i umiejmy się nim dzielić z potrzebującymi, a chleb eucharystyczny przyjmujmy zawsze z czystym sercem – mówił podczas homilii ks. P. Strykowski.

Jednym z punktów dożynkowej mszy św. była procesja z darami, które ofiarowano na ręce proboszcza cieszkowskiej parafii. Chleb (symbol pracy wielu ludzi) i winogrono (symbol miłości człowieka do człowieka) złożyli starostowie dożynek, święcę (symbol współpracy z naturą i potrzeby świata w życiu człowieka) – sołtys Biadaszki Józef Parzybut, a kwiaty (symbol czystości i piękna) – sołtys Gór Maria Szymczak.

Po złożeniu darów na ołtarzu wręczono symboliczne bochny chleba. Otrzymali je: wójt, ks. proboszcz oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Cieszków Mieczysław Buta, który prowadzi gospodarstwo rolne.

Msza św. zakończyła się Bożym błogosławieństwem i poświęceniem dożynkowych wieńców, które stanęły przy ołtarzu wraz z godłem gminy Cieszków.

Po wyjściu ze świątyni starostowie dożynek wsiedli do bryczki z końmi, która powoziła Ewelina Wołkowska ze Stawca. Natomiast w drugiej bryczce, powożonej przez Tomasza Banasiak z Potaszni, zasiedli członkowie kapeli Boćki z Ostrowa Wlkp. Trasa objazdu prowadziła przez Cieszków, Guzowice, Nowy Folwark i Sędraszyce. Starostowie dożynek przy dźwiękach kapeli Boćki wręczyli bochny chleba 77 rolnikom z terenu gminy Cieszków. Objazd po wioskach zakończył się po godz. 16:00.

Ze względu na koronawirusa, w tym roku nie było imprezy plenerowej dla mieszkańców na cieszkowskim stadionie sportowym.

Organizatorami dożynek byli Gminne Centrum Kultury i Urząd Gminy w Cieszkowie.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.