• Zduny
  • niedziela, 06 luty 2011 18:46
  •   2519

W Zdunach powstało Bractwo Rycerskie

W Zdunach powstało Bractwo Rycerskie
W Zdunach powstało Bractwo Rycerskie © © Łukasz Cichy

Kilku młodych mieszkańców Ziemi Zdunowskiej założyło grupę rekonstrukcyjną. Jest to pierwsza taka grupa w gminie, a przy okazji także pierwsze Bractwo Rycerskie. Mówimy, bowiem o grupie zajmującej się rekonstrukcją XIII- wiecznego Zakonu Joannitów, rycerzy biorących udział w wyprawach krzyżowych i obronie Świętej Ziemi przed „innowiercami”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdy chyba słyszał o inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Polscy miłośnicy odtwarzają różne epoki historyczne: Słowian, Starożytnych Rzymian, Rycerzy Średniowiecznych oraz żołnierzy z pocz. XX w.
– Pomysł narodził się dwa lata temu, ale zainteresowanie było nikłe, więc daliśmy sobie spokój.-powiedział nam jeden z członków. Teraz jednak sytuacja wygląda inaczej. Do kilku zapaleńców ze Zdun dołączyli inni. Od trudnych początków jest Łukasz Cichy, Patryk Bardzik i Mateusz Kowalski. Mimo nieudanej próby powołania grupy sami rozpoczęli gromadzenie strojów rekonstruowanych na XIII-wieczne zbroje i ubiory. Do tej trójki zapaleńców dołączyło dwóch mieszkańców Milicza: Daniel Kłopocki, Krystian Kąziołka oraz krotoszynianin Kamil Kołodziej i Dominik Oziom ze Zdun.
- Jestem zaszczycony mogąc być w tym bractwie- mówi Dominik, najmłodszy członek bractwa wyznaczony przez radę na chorążego zakonnego. Członkowie grupy ustanowili hierarchię. Komturem, czyli najważniejszą osobą został Patryk Bardzik ze Zdun. Marszałkowie Zakonni-jego zastępcy to 19-letni Mateusz Kowalski z Krotoszyna oraz 18-letni Łukasz Cichy. „Rycerze” ustalili, że będą się posługiwać nazwą: „Zakon Obrońców Ziemi Zdunowskiej” po polsku lub po łacinie: „Ordo Custodis Terrae Zdunoviensis”.
 
- Staramy się jak najwierniej odzwierciedlać realia XIII wieku- wyjaśnia Patryk Bardzik. Te stroje robią w większości sami. Komtur zajmuje się wyrobami ze skóry, Mateusz wyrobami z metalu, a Łukasz z materiałów. Tkanin używają tylko takich, jak w XIII wieku: wełny, bawełny, lnu i rzadziej jedwabiu.
 
- Koszty błyskawicznie spadają, gdy robimy to samodzielnie- mówi nam Mateusz Kowalski. Dlaczego właściwie młodzi pasjonaci rekonstrukcji zajęli się zakonem Joannitów? A mianowicie, dlatego, że istnieją przesłanki, by stwierdzić, że w wiekach średnich istniały związki krzyżowców ze Zdunami.

            Raster:

            Zakon Obrońców Ziemi Zdunowskiej zaprasza chętnych do przyłączania się. Strona internetowa bractwa to: www.joannicizduny.yoyo.pl. Polecamy kontakt telefoniczny 696 555 626, lub e-mail Patryka Bardzika: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zdunowscy „Krzyżowcy” deklarują pomoc w skompletowaniu stroju i uzbrojenia. Warunek, żeby móc dołączyć do „Joannitów”: skończone 15 lat.

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)