• czwartek, 09 czerwiec 2016 09:52
  •   1097

Bony zamiast 500 zł

Urzędnicy stwierdzili, że rodzice zamiast na dzieci wydawali pieniądze na alkohol
Urzędnicy stwierdzili, że rodzice zamiast na dzieci wydawali pieniądze na alkohol Urzędnicy stwierdzili, że rodzice zamiast na dzieci wydawali pieniądze na alkohol © archiwum

Rodzice nie otrzymują gotówki! W Kielcach zapadły już pierwsze decyzje dotyczące zmian formy wypłaty w ramach programu Rodzina 500 plus! Rodzina zamiast gotówki otrzyma bony. Wszystko dlatego, że pieniądze mieli wydawać na alkohol. Pracownicy pomocy społecznej przekonują jednak, że skala zjawiska jest znikoma, a Ministerstwo Rodziny apeluje do urzędników, żeby ufać Polakom.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do ośrodków pomocy społecznej w całej Polsce kierowane są donosy na rodziny, które mają marnotrawić pieniądze z programu 500plus. Każde takie zgłoszenie jest skrupulatnie weryfikowane. Cześć z nich się potwierdza. – Mieliśmy cztery takie zgłoszenia. Potwierdziły się trzy. Są to rodziny znane pracownikom socjalnym. Otrzymywana pomoc była przeznaczana na alkohol. Podjęliśmy więc decyzję o zamianie pieniędzy ze świadczenia na bony, za które można kupić dosłownie wszystko z wyjątkiem używek – mówi Marek Scelina (61 l.), dyrektor MOPR w Kielcach.

– Przy 9 tysiącach decyzji o przyznanie dodatku 500 plus i przy 8,5 tysiąca wypłaty skala tego negatywnego zjawiska na razie jest żadna. Może jednak się okazać, że ujawni się pewna liczba rodzin, która do tej pory nie była związana z pomocą społeczną – dodaje Scelina. Wkrótce takich przypadków może być zdecydowanie więcej, bo kontrole trwają w całym kraju. Co na to rząd?

– Ośrodki pomocy społecznej wiedzą, gdzie może dochodzić do sytuacji niespecjalnie dobrych, ale nie róbmy z Polaków pijaków i patologii. My ufamy ludziom. Nie my jesteśmy od tego, żeby mówić im, na co mają wydawać pieniądze w swojej rodzinie. Nie będzie wpisywać w ustawie wyliczeń, kiedy dochodzi do marnotrawstwa. Oceniają to ośrodki pomocy społecznej i w razie sytuacji ekstremalnych mogą wypłacać świadczenie w formie rzeczowej lub w formie usług – wyjaśnia Bartosz Marczuk (42 l.), wiceminister resortu rodziny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)