• Wielkopolskie
  • sobota, 22 czerwiec 2013 14:58
  •   532

Powiat złotowski

Powiat złotowski
Powiat złotowski © archiwum

Jakie atrakcje można znaleźć w powiecie złotowskim?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Skarbem powiatu złotowskiego jest niewątpliwie przyroda. Wiekowe kompleksy leśne, rozległe wrzosowiska, liczne rezerwaty krajobrazowe, jeziora i rzeki – to walory tego terenu. Nie bez znaczenia jest tutaj też gęsta sieć gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, od lat dających wytchnienie turystom z Polski i z zagranicy.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka tu wiele naturalnych atrakcji i organizowanych atrakcji i organizowanych cyklicznie wydarzeń o charakterze sportowo – rekreacyjnym. Rowerzyści powinni zmierzyć się z ciekawą, biegnącą przez pięć nadleśnictw, 180-kiloemetrową trasą „Przez lasy powiatu złotowskiego”. Są tam odcinki o podwyższonej trudności, urządzone z myślą o rowerzystach uprawiających ten sport wyczynowo.

Kajakarze też mogą wybierać szlaki wodne pod kątem swoich umiejętności, np. Piławę, Płytnicę, Głomię czy Rurzycę. Ostatnią z nich podczas letniego wypoczynku w 1978 roku pływał kard. Karol Wojtyła. Było to już przed tym kiedy wyjechał na konklawe do Rzymu. Na leśnej polanie, nad brzegiem jeziora Krępsko Średnie, w miejscu, w którym przyszły papież odprawiał polowe msze święte, w 1979 roku umieszczono kamień papieski.

Nie brakuje tu zabytków. Na przykład w gminie Okonek, a dokładniej w Brokęcinie, znajduje się drewniany kościół pw. św. Kazimierza (z końca XVI wieku) o konstrukcji zrębowej. Wybudowano go bez użycia gwoździ, a poszczególne elementy połączono ze sobą za pomocą kołków i klinów. Ponadto w Złotowie, przed budynkiem starostwa powiatowego, znajduje się unikatowy, jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja. Wzniesiono go w 1957 roku.

Co jeszcze przyciąga gości na Złotowszczyznę? Warto odkryć liczne rezerwaty przyrody, m.in. Diabli Skok, Czarci Staw i Uroczysko Jary. Jesienią koniecznie trzeba zobaczyć rozległy kompleks wrzosowisk położony w gminie Okonek na terenie dawnego poligonu wojskowego. Celem wyprawy może być też złotowski park Zwierzyniec. Od 2007 roku jest on areną jednej z największych i najpopularniejszych imprez sportowych w powiecie, tj. Złotowskiego Biegu Zawilca. Rywalizacja odbywa się corocznie w pierwszy weekend maja.

Podobnym wydarzeń jest zresztą więcej. Sportowymi wizytówkami Złotowszczyzny są m.in. ekstremalny bieg survivalowy Rage Run, Okoniecki Półmaraton Lipcowy, Złoty Bieg, podczas którego wspierana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy Eco Cross, organizowany w ramach sztandarowej imprezy miasta Zlotów – Euro Eco Festivalu.

Koniecznie trzeba wspomnieć również festiwal Blues Express – jeden z największych w kraju – który odbywa się w Zakrzewie od 1993 roku. Od ponad dwudziestu lat istotą i najważniejszym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego muzycznego pociągu, który swój bieg zaczyna w Poznaniu.

Wśród sztandarowych imprez powiatu złotowskiego należy wymienić też Zielone Targi. W tym roku, w unowocześnionej formule, odbędą się one 18 i 19 maja. Na to wydarzenie składać się będą m.in. wystawa i pokazy sprzętu rolniczego, kiermasz ogrodniczy, prezentacje i warsztaty rękodzieła ludowego, edukacja leśna i ekologiczna, zawody jeździeckie, a także liczne konkursy, w tym kulinarne.

================================

POWIAT ZŁOTOWSKI – prywatne miastoszlacheckie Złotowo, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 r. leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego. Z tytułu swojego położenia na pograniczu Złotów był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas potopu szwedzkiego i II wojny światowej. Po rozbiorach miasto stało się częścią Królestwa Prus, a następnie zjednoczonych Niemiec. W granice Polski powróciło w 1945 r.

powiat złotowski w liczbach:
- powierzchnia – 1 660 km2
- liczba ludności 69 801
- gęstość zaludnienia – 42 os./km2
- mieszkańcy miast – 49,8 proc.
- mieszkańcy wsi – 50,2 proc.

Ciekawostki:

– W obrębie Krzywej Wsi (gmina Złotów) znajduje się najwyższe w okolicy wzniesienie o nazwie Brzuchowa Góra. Liczy ona 208 m n.p.m.
– w pobliżu miejscowości Brzeźnica Kolonia (gmina Jastrowie) funkcjonowała dawniej tajna jednostka radziecka, na terenie której znajdował się „obiekt 3002” – jeden z trzech składów głowic atomowych w Polsce.
– Na terenie Nadleśnictwa Lipka znajduje się gniazdo rybołowów. Parę tych rzadkich ptaków można obserwować w transmisji online na stronie Lasów Państwowych, a także na FB.

Sąsiednie powiaty:
– pilski,
– wałecki (zachodnio – pomorskie),
– drawski (zachodnio – pomorskie),
- szczecinecki (zachodnio – pomorskie),
– człuchowski (pomorskie),
– sępoleński (kujawsko – pomorskie).

Pałac w Złotowie zbudowano w drugiej połowie XVIII w. dla rodziny Działyńskich, ówczesnych właścicieli dóbr złotowskich. Jest położony przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Piły, Zalesia, Tarnówki, Jastrowia, Radawnicy i Okonka. Złotów przeszedł na własność Działyńskich w końcu XVII w. Od kolejnych, niemieckich właścicieli majątek w 1822 r. zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm III. Z dóbr utworzono ordynację, która zarządzali młodsi krewni królów Prus: książęta Karol, Wilhelm, Fryderyk Leopold. W latach 30. XIX w. obiekt przebudowano. Po 1945 r. rezydencja przez wiele lat stanowiła siedzibę szkoły rolniczej, później zaś była siedzibą złotowskiego nadleśnictwa. Obecnie teren parku i zabudowania pałacu oraz folwarku należą do prywatnego właściciela, a cześć gmachu wykorzystywana jest jako budynek mieszkalny.

================================

RYSZARD GOŁAWSKI, starosta złotowski
Patrząc na mapę Wielkopolski, można dostrzec, że jej zwieńczeniem jest powiat złotowski, przypominający kształtem koronę. Perłą w niej są mieszkańcy: kreatywni, przedsiębiorczy i odważni w działaniu. Dzięki nim rozwinęło się u nas wiele ciekawych i potrzebujących inicjatyw. Te najistotniejsze, najbardziej innowacyjne już od osiemnastu lat wyróżniamy specjalną nagrodą.

Naszym atutem jest też bogactwo przyrodnicze, którym chętnie dzielimy się z turystami, a także unikatowe walory kulturowe. Historycznie powiat złotowski związany jest z regionem Krajny, a lokalne towarzyszenia i zespoły folklorystyczne na szeroką skalę pielęgnują tradycje krajeńskie. Praktykują dawne obyczaje, propagują haft i gwarancję krajeńską. Warto sięgnąć do licznych publikacji, np. do „Małego słownika gwary krajeńskiej” czy też zapoznać się z aplikacją mobilną pn. „Rajza – na szagę przez Krajnę”.

W powicie złotowskim tradycja i historia przeplatają się z nowoczesnością i otwartością. Przychylność lokalnych samorządów stwarza dobre warunki do rozwoju nowych inicjatyw i przedsiębiorczości. Naszym celem jest stabilny rozwój powiatu, dlatego staramy się być atrakcyjnym miejscem dla prowadzenia wszelkich form działalności gospodarczej. Poznajcie nas bliżej!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)