• Milicz
  • czwartek, 18 październik 2018 10:09
  •   1283

Poświecili bulwar św. Jana Pawła II

Poświecili bulwar św. Jana Pawła II
Poświecili bulwar św. Jana Pawła II © archiwum

Miliczanie i delegacje gminnych jednostek przybyły we wtorek, 16 października na uroczystość nadania nowego imienia – św. Jana Pawła II – wyremontowanej ul. Mostowej. Ksiądz proboszcz Jan Przytocki apelował do mieszkańców, by ulica ta zawsze była czysta i stanowiła świadectwo, że cenimy i szanujemy nadaną jej nazwę Wielkiego Polaka.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wszyscy przybyli zebrali się w miejscu, gdzie rozpoczyna się bulwar św. Jana Pawła II, czyli nieopodal skrzyżowania z ul. Krotoszyńską. Uroczystość rozpoczął burmistrz gminy Milicz Piotr Lech, który przypomniał o obchodzonej w tym roku 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Włodarz mówił, że jest szczęśliwy, bo w jego ukochanym mieście pozostanie trwały ślad wielkiego pontyfikatu papieża-Polaka, jaki rozpoczął się 40 lat temu. To wydarzenie uczci nowa nazwa ul. Mostowej.

Kilka słów do przybyłych skierował również proboszcz pobliskiej parafii pw. św. Michała Archanioła, ks. Jan Przytocki, który propozycje nowej nazwy ulicy zgłosił podczas ostatniego Komitetu Honorowego Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jak mówił, zaproponował tę nazwę dlatego, że Ojciec Święty kochał nie tylko góry, ale też uwielbiał pływać kajakiem, a tuż obok znajduje się przystań kajakowa, która co weekend oblegana jest przez turystów. Kapłan przypomniał też, że ulica Mstowa często była pomijana przez poprzednich włodarzy i dziękował obecnym władzom za zdobycie pieniędzy na jej budowę, która służyć będzie następnym pokoleniom, przypominając im postać Wielkiego Polaka. Po tej przemowie ks. Przytocki poświęcił nową ulicę.

Głos zabrał również dyrektor znajdujący się przy kościele Przedszkola Parafialnego Katarzyna Herl, akcentując, że wyremontowana ulica ma strategiczna znaczenie w kontekście rozwiązań komunikacyjnych, bo łączy północą część miasta ze wschodnią, a nawet i południową, i że ulica ta ucieszy i zadowoli wiele grup społecznych. Uroczystość uświetniły występy Milickiej Orkiestry Dętej, która wykonała ulubioną pieśń papieża-Polaka „Barka”, oraz dzieci z Przedszkola Parafialnego. Sześciolatki zaśpiewały piosenkę o ruchu drogowym, a pięciolatki zatańczyły polkę. Dzieci wręczyły też czerwone różne burmistrzowi, wiceburmistrzowi i przewodniczącej Rady Miejskiej, a do nieba wypuszczono balony w barwach narodowych.

Potem zebrani przemaszerowali bulwarem do nowo postawionej tablicy z wizerunkiem Ojca Świętego. Orszak prowadziła Milicka Orkiestra Dęta. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy przez ks. proboszcza, kapłan zwrócił się do mieszkańców, by troszczyli się o miejsce, która ma być zawsze czyste i schludne. – Bardzo proszę, niech to już nie będzie miejsce, gdzie będziemy się upijać. Widzę, że wieczorami przychodzi tu młodzież, lecą wulgaryzmy, jest pijaństwo i narkotyki, dlatego apeluję do ludzi młodych – szanujcie swoją wolność, szanujcie godność! Potem zebrani udali się na mszę św. do kościoła Michała Archanioła, a następnie na poczęstunek do Przedszkola Parafialnego.

W uroczystości wzięli udział włodarze gminy Milicz i powiatu na czele ze starostą i jego zastępcą, przedstawiciele Komitetu Honorowego Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, delegacje gminnych placówek oświatowych z pocztami sztandarowymi, dzieci ze świetlicy Chatka Puchatka z opiekunami, harcerze, urzędnicy i kandydaci na radnych z KWW Piotra Lecha „Ziemia Milicka”.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)