Pałac w Lewkowie do remontu
Kompleksowym remontem drugie życie rozpoczyna pałac w Lewkowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ok. 28 mln zł. Ten jednak z najcenniejszych architektoniczne i historycznie obiektów chce przejąć Powiat Ostrowski.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pałac w Lewkowie to dla mieszkańców powiatu coś więcej niż tylko zabytkowa architektura. Wiąże się z nim bowiem historia rodu Lipskich zasłużonych w walce o polskość. Stąd wywodzi się pierwszy polski starosta Wojciech Lipski. Mimo tak dużego bagażu historii podległy przez lata Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej popadał stopniowo w ruinę. Szansę na nowe dała decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w dalszej kolejności idące za tym zapewnieniem środki finansowe z funduszy unijnych oraz budżetu Województwa Wielkopolskiego.
W ostatnich dniach w pustym i przygotowanym do remontu pałacu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie symbolicznego czeku na prawie 28 mln zł. Dokonała tego Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Prawie po połowie środki pochodzą z funduszy unijnych, a druga część z budżetu Województwa Wielkopolskiego. To jest znaczna kwota, która pozwala zmienić oblicze obiektu i całego terenu wokół. Wystarczy na utrzymanie wiodących funkcji muzealnych, ale również wprowadzenie zupełnie nowej oferty. To nie tylko jedna z najcenniejszych obiektów w południowej, ale całej Wielkopolsce i chcemy, żeby tętnił życiem – powiedziała Marzena Wodzińska.
– Jestem przekonany, że dziś rozpoczyna się nowe życie pałacu. To moment, kiedy Rada Powiatu odniosła sukces, bo najpierw udało się problemem zainteresować władze wojewódzkie. Sukcesem są na razie pieniądze i wykonawca gotowy podjąć się prac budowlanych, co także wcale nie było łatwe, biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia aż trzech przetargów. O pełnym sukcesie będziemy mogli powiedzieć, kiedy wszystko zostanie wyremontowane – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.
Oprócz wiodącej funkcji muzealnej wprowadzone zostaną nowe. Powstanie multimedialne centrum edukacji historycznej oraz hotel i restauracja. Wprowadzenie funkcji komercyjnych wymagało uzyskać zgód w organach historyczno-konserwatorskich. Projekt obejmuje również wymianę ogrodzenia, przebudowę tzw. części zielonej. Rekultywacją obejmować będzie dużą integrację, ale także nawiązanie do niezrealizowanych projektów z czasów Lipskich. Teren przed pał acanem obniżony zostanie o kilkadziesiąt cm.
Remont wykonywać będzie firma Kanbruk, która zaangażowana była m.in. odrestaurowanie ostrowskiej Synagogi.