• Krotoszyn
  • czwartek, 03 styczeń 2019 10:38
  •   906

Związkowcy pamiętają o powstańcach

Związkowcy pamiętają o powstańcach
Związkowcy pamiętają o powstańcach © Sebastian Kalak

W czwartek, 27 grudnia, krotoszyńscy członkowie NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim złożyli kwiaty pod tablicą na dworcu kolejowym w Krotoszynie. Upamiętnia ona wyzwolenie Krotoszyna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Można by rzec, że to również przeszło już do tradycji, że związkowcy zorganizowani wokół kolejowej Solidarności, co roku pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich, którzy wyzwolili Krotoszyn 1 stycznia 1919 r. – Co roku 27 grudnia spotykamy się na dworcu PKP w Krotoszynie, aby oddać cześć poległym Powstańcom Wielkopolskim. W tym roku w imieniu Solidarności kolejowej i krotoszyńskich kolejarzy, składaliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy okolicznościowe znicze – poinformował nas Łukasz Starczewski z NSZZ Solidarność przy Zakładzie Linii Kolejowej PKP w Ostrowie Wielkopolskim.

W Krotoszynie po dziś dzień obchodzona jest uroczystość 1 stycznia 1919 r. Krotoszyn został wyzwolony. O godz. 18:00 miasto zostało zdobyte przez Pociąg Pancerny nr 11 „Poznańczyk” pod dowództwem podporucznika Jana Szlagowskiego. Załogę pociągu stanowiła kompania pleszewska, którą dowodził sierżant Antoni Kozłowicz, pluton karabinów maszynowych ze Szczypiorna pod dowództwem podporucznika Stefana Prawowskiego oraz kilkunastu ochotników z Ostrowa Wielkopolskiego.

Podpisanie aktu kapitulacji nastąpiło tego samego dnia. Ze strony polskiej przyjęli je – dr Władysław Bolewski, ppor. Jan Szlagowski (komendant wojskowy Jarocina) oraz członek Rady Żołnierskiej z Jarocina – Maksymilian Błażejewski. Kapitulację złożył kpt Grosser. W tym samym dniu w Koźminie rozpoczęto akcję werbunkową, a na listach znalazło się 900 nazwisk! Następnego dnia w Krotoszynie rozpoczęto akcję werbunkową, która liczyła niedługo 120 osób, a w oddziały bojowe, które wzięły udział w walkach liczyły ok. 500 osób!

Pod Zdunami walczyli powstańcy z Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Koźmina Wielkopolskiego, Jarocina, Odolanowa i Skalmierzyc. Pod Zdunami poległo łącznie ponad 30 powstańców. 16 lutego 1919 r. nastąpił pokój w Trewirze. Koźmina pod Rawiczem stracili 4 zabitych, 11 rannych, a 3 osoby zostały wzięte do niewoli. W trakcie walk zdobyli 2 armaty i wzięli do niewoli ok. 20 Niemców. Rozejm nie oznaczał jednak pokoju. 8 marca wytyczono linię demarkacyjną pomiędzy Zdunami a Perzycami. Zduny ostatecznie znalazły się pod panowaniem polskim. Tak zakończyło się powstanie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)