• piątek, 25 październik 2019 07:17

To nie wnuczek. To mafia!

To nie wnuczek. To mafia!
To nie wnuczek. To mafia! © archiwum

O oszustwach „na wnuczka” słyszał niemal każdy, ale okazuje się, że to tylko jedna z wielu metod przestępców, którzy w wyjątkowo perfindy sposób bez skrupułów wykorzystają seniorów, ale wyłudzić od nich oszczędności życia. Hanna Dobrowolska w książce „Wnuczkowa mafia. Powiedz im, co masz, a zabiorą Ci wszystko” odkrywa kulisy tego szokującego procederu oraz poruszające historie ofiar.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dziennikarka opisuje dramatyczne historii osób, które padły ofiarą oszustów, działania organów ścigania rozpracowujących grupy przestępców, jak również kulisty funkcjonowania mafii, żyjącej a bardzo wysokim poziomie za pieniądze wyłudzone od emerytów.

„Wnuczkowa mafia” to obowiązkowa lektura nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim dla przedstawicieli młodego pokolenia, które ma szansę uchronić swoich najbliższych przed dramatem. Każdego dnia kilkudziesięciu emerytów odbiera telefony od wnuczkowej mafii. Oszuści podają się za krewnych w potrzebie albo policjantów prowadzących tajne śledztwo. Proszą o pieniądze. Tylko w 2018 r. okradli w ten sposób 3,5 tys. osób, a starty wyniosły prawie 57 mln zł. Nieujawniona liczba przestępstw może być nawet kilkukrotnie wyższa, gdyż ofiary często wstydzą się zgłaszać na policję.

Reportaż Hanny Dobrowolskiej przestawia problem od każdej strony. Są relację policjantów, którzy od lat zwalczają wnuczkową mafie, są podsłuchy rozmów między przestępcami, opisy i zdjęcia niewyobrażalnego bogactwa, które – w zestawieniu z dramatem pokrzywdzonych – radzi jeszcze bardziej. Autorka dotarła do ofiar, które zwierzyły jej się ze swoich historii. Przeczytała setki tomów akt sądowych, brała udział w procesach oszustów. Ujawniła wyroki sądów, które skazywały przestępców na proponowane przez nich kary Udało jej się także dotrzeć do osób ściśle związanych z mafią, w tym m.in. do Arkadiusza Ł.ps. Hoss, pomysłodawcy metody „na wnuczka”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.