• Krotoszyn
  • wtorek, 15 październik 2019 09:27
  •   656

Nowe bażanty w okolicach Kobierna

Nowe bażanty w okolicach Kobierna
Nowe bażanty w okolicach Kobierna © archiwum

Akcja introdukcji bażanta, tym razem na pograniczu Kobierna i Tomnic (gm. Krotoszyn) została przeprowadzona w ramach programu „Chronimy Zwierzynę Drobną” na terenie całego powiatu krotoszyńskiego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to
Artykuły pokrewne (według etykiet)

Ptaki niezmiennie pochodziły z Hodowli Bażantów w Klonie a ich zakup został sfinansowany przez naszych włodarzy gminnych oraz powiatu. W samym wrześniu Koła Łowieckie „Drop” i „Struga” przeprowadziły akcję zasiedlenia nowego bażanta w swoich siedliskach. Do łowisk wpuszczono ok. 60 sztyk bażantów.

Wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski (57 l.), przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta (64 l.) wraz z zarządem Koła Łowieckiego „Drop” oraz dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Lutogniewie razem z dyrektorką Justyną Bręk (44 l.) na czele na pograniczu łąk Kobierna i Tomnic wypuścili 28 sztyk bażantów, w tym 4 koguty i 24 kur.

Jak zawsze myśliwi dużo wcześniej solidnie przygotowali teren do zasiedleń: przeprowadzono remonty podsypów, wykoszono trawy, zasypano podsypy ziaren oraz uzupełniono poidła dla ptaków. – Jesteśmy przekonani, że nowe ptaki zaaklimatyzują się na tym terenie – informują organizatorzy tegorocznej akcji.

Warto wiedzieć, że bażant jest gatunkiem azjatyckim o szerokim obszarze rozprzestrzeniania. Do Europy został sprowadzony bardzo dawno temu, gdzie obecnie tworzy populację aklimatyzowaną. W Polsce pojawił się po raz pierwszy w końcu XVII wieku, a liczniej na przełomie XIX i XX wieku. W latach międzywojennych występował dość licznie, został jednak niemal doszczętnie wytępiony w okresie II wojny światowej. Potem dzięki pracy hodowlanej populację tą odbudowano.

Spośród około 36 form tego gatunku najbardziej znane są: bażant kaukaski, bażant mongolski, bażant kapijski, bażant chiński, bażant mandżurski, bażant koreański, bażant formozański i bażant japoński. Znane też są formy ozdobne, jak: bażant królewski, bażant złocisty, bażant diamentowy, bażant srebrzysty itp. W Polsce występują bażanty będące mieszaniną cech powstałą w wyniku krzyżowania różnych podgatunków. W Polsce bażant występuje nierównomiernie na terenie całego kraju. Najliczniej rozmieszony jest w województwach centralnych, południowych i południowo wschodnich.

Głównym celem corocznej akcji jest introdukcja bażanta w środowisku czyli wprowadzenie nierodzimego gatunku pochodzącego z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu tutejszej biocenozy. Dzięki temu nasz rodzimy ekosystem znacznie się wzbogaca. Bażanty bardzo szybko się rozmnażają i z pewnością na wiosną pojawią się już pierwsze młode ptaki tego własne gatunku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)