JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 842.
  • piątek, 01 marzec 2013 20:31

Masz już rower na wiosnę?

Masz już rower na wiosnę?

Przestańmy już rozmyślać o ziemie „jak długo jeszcze?”, „kiedy wreszcie stopnieje śnieg?”, a zastąpmy ponure myśli przyjemnym planowaniem sezonu wiosennego. Czy wybraliście już odpowiedni rower na ciepłe dni? Lada dzień rowerzyści wyruszą na ulice Ostrowa, zrobi się barwnie, ruchliwo, wiosennie. Najważniejsze to wybrać jednoślad, który nie tylko będzie dobrze wyglądał, ale przede wszystkim zapewni najwyższy komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


ROWER TREKKINGOWY
Pierwsza propozycja to najbardziej uniwersalny model roweru jaki jest w produkcji. Jednoślad dostosowuje się do każdej nawierzchni, zatem sprawdzi się na leśnej ścieżce, jak i na ulicznym asfalcie. Koła o rozmiarze 28 cali sprawiają, że jazda na rowerze trekkingowym jest szybsza, opony są cieńsze, ale nadal z bieżnikiem. Dużym plusem jest geometria pojazdu, dzięki której rowerzysta jedzie wyprostowany, bo kierownica jest wyżej niż siodełko.


ROWER GÓRSKI
Wszyscy znamy go jako „górala”. To najpopularniejszy model roweru, widywany częściej na ulicach niż w górach. Ma stosunkowo małe koła, bo jest przystosowany głównie do jazdy w terenie właśnie górzystym lub leśnym. Opony są szerokie, więc zwiększają przyczepność. Odpowiednia amortyzacja przodu jednośladu sprawdza się w trakcie jazdy po nierównym terenie, a nawet kamieniach. Rower górski posiada dużą ilość przełożeń, więc poradzi sobie nawet pod sporą górkę. „Góral” nie jest idealny na jazdę po ulicach miasta, bo nie rozwija znacznie mniejsze prędkości, a w dodatku jest stosunkowo ciężki. Jeśli jednak wybierasz rower na weekendowe wycieczki w  plener, to rower górski będzie w sam raz. 

 

ROWER MIEJSKI
Ten model w ostatnich latach zyskał na popularności. Rowery miejskie (zwane często po prostu „damkami”) pokochały tłumy, a przywędrowały do nas z Holandii i Niemiec, gdzie każdego dnia na ulicach spotyka się ich setki, przez cały rok. Rower miejski jest stworzony typowo na asfalt, ma szerokie, komfortowe siodełko i pozwala na jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. To jedne z powodów, dla których uwielbiają go kobiety – można jechać na nim nawet w sukience lub eleganckim stroju. Kupując rower miejski możemy być pewni, że dostaniemy go z pełnym wyposażeniem: lampkami, bagażnikiem, a nawet koszykiem. Jako jeden z nielicznych minusów wymienia się wagę tego roweru. Jest z reguły ciężki, dlatego nie sprawdzi się, gdy będziemy chcieli wnosić go np. do mieszkania w bloku. Znaczną zaletą jest szeroki wybór kolorów i designu rowerów miejskich.


ROWER SZOSOWY
Z ulic miast przenosimy się znów w plener, gdzie spisze się na medal rower szosowy. To rower idealny dla wymagających rowerzystów, kolarzy-sportowców. Rower ten jest niezwykle niewygodny, jeździ się na nim niemal „na leżąco”, bo siodełko jest znacznie ponad kierownicą w celu zmniejszenia oporu podczas jazdy. Posiada duże koła, bardzo cienkie opony i twarde dętki. To właśnie te dwa okręgi sprawiają, że szybkość w czasie jazdy rowerem szosowym może stać się nawet zawrotna. Części do rowerów szosowych są trudno dostępne i drogie. Nie mniej jednak każdy sportowiec zainwestuje w taki sprzęt, który na szosie sprawdzi się na 5+.


OSTRE KOŁO
Rower mało popularny, w którym stosuje się napęd z roweru torowego. Polega to na tym, że jeżeli kręcisz pedałami to napędzasz rower, jeśli przestajesz pedałować to nie jedziesz, a kręcąc pedałami w tył, właśnie w tył rower jedzie. Wiele osób mówi, że „ostre koło” to nie rower, a styl życia! Ten jednoślad cenią sobie kurierzy, bo jest niezwykle lekki i ma cieniutkie koła, co sprawia, że także jest szybki. Największym minusem tego pojazdu jest brak standardowych hamulców przy kierownicy, więc trzeba polegać jedynie na sile własnych nóg. „Ostre koło” poleca się dla rowerowych szaleńców, którym znudziła się już monotonna jazda na rowerze, ale także dla tych, którzy posiadają doświadczenie.

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.