Gdy oczka uciekają
Oczko twojego dziecka ucieka w jedną stronę i wygląda nienaturalnie? To czas, by udać się do okulisty.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Nie wiadomo, dlaczego dzieci zezują. Pewne jest jednak to, że maluchy nie mają jeszcze wykształconych nerwów, dlatego oczko może uciekać w prawo lub lewi, powodując zeza rozbierżnego (oczy utkwione w kierunku skroni), zbieżnego (nosa) albo naprzemiennego (w różnych kierunkach). Jeśli maluchowi jedno z oczu ucieka, nie należy wpadać w panikę. Zez do 2.-3. miesiąca życia jest normą, czasem może utrzymywać się nawet do 12. miesiąca życia. Warto jednak, jak najszybciej zasięgnąć porady okulisty dziecięcego. Tylko on może wykluczyć wadę wzroku, a w najgorszym przypadku nowotwór złośliwy, np. siatkówczaka.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY
- Przypomnij sobie, od kiedy maluch zezuje, które z oczu mu ucieka, a jeśli oba, to które częściej. Ustal też, czy zez pojawił się nagle, czy stopniowo.
- Warto zabrać ze sobą zdjęcia dziecka z różnych okresów. Oprócz tego ważne jest też książeczka zdrowia.
- Okulista może zapytać o przebieg porodu i choroby dziecka, w szczególności neurologiczne oraz laryngologiczne.
WAŻNE BADANIA
Zezowi często towarzyszy wada wzroku. Okulista musi wykonać niezbędne badania za pomocą skiaskopii. Maluch widzi różnej wielkości obrazki lub przedmioty, a lekarz obserwuje jego reakcję. Oprócz tego okulista zakropi oczy atropiną, które pozwoli określić, czy dziecko ma wadę wzroku. Krótkowzroczność zwykle powoduje zeza rozbieżnego, a dalekowzroczność zeza zbieżnego.