• poniedziałek, 30 lipiec 2012 13:50
  •   258

Intronizacja króla „Ziemianina”

Na krotoszyńskim rynku zgromadziło się wielu gości
Na krotoszyńskim rynku zgromadziło się wielu gości Na krotoszyńskim rynku zgromadziło się wielu gości © © Łukasz Cichy

W niedzielę, 29 lipca, na krotoszyńskim rynku odbyła się intronizacja króla, marszałka oraz rycerza Bractwa Kurkowego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą święta. Następnie na krotoszyńskim rynku odbyła się intronizacja króla Bractwa Kurkowego, którym został Karol Piotrowski, marszałka Henryka Garbarka oraz rycerza Macieja Błażejewskiego. Następnie władze bractwa odznaczyły burmistrza Krotoszyna Juliana Joksia Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Zjednoczenia. - Chciałem podziękować braciom za takie wyróżnienie i jest to podziękowanie za to co samorząd robi dla bractwa, ale jednocześnie zachęta, żeby robił jeszcze więcej. Takie zaangażowanie, jakie bracia wykazują  w celu zjednoczenia i w celu kultywowania tradycji patriotycznych, trzeba podziwiać i oddać im cześć i honor - powiedział nam burmistrz Krotoszyna Julian Jokś. Później delegacje i poczty sztandarowe złożyły na ręce króla, marszałka i rycerza wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetlniła czterokrotna salwa z działka bractwa. Następnie zebrani kolumną marszową zmierzyli do budynku cechu, po czym rozwiązali marsz, a dalsza część imprezy przeniosła się na strzelnicę bractwa.

Dalsza część intronizacyjnego spotkania odbyła się już na brackiej strzelnicy, na której najpierw przeprowadzono pięć konkurencji strzeleckich, a potem odbyła się wspólna biesiada królewska.

Warto również przypomnieć historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie, które zostało utworzone na początku 1667 roku przez dziedziczkę Krotoszyna Katarzynę Rozdrażewską. Miało ono doskonalić umiejętności strzeleckie na wypadek obrony miasta. Jego członkami byli mieszczanie posiadający prawa miejskie. Bractwo upadło na skutek II Wojny Światowej, a w 1950 r. wszystkie polskie bractwa zostały rozwiązane, a ich majątki upaństwowione. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie odrodziło się w styczniu 1994 r., a dwa miesiące później Sąd Wojewódzki zarejestrował je jako stowarzyszenie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.