Promesa na nową karetkę dla Milicza
Wiceminister Waldemar Kraska z Ministerstwa Zdrowia w czwartek, 12 września podpisał w Miliczu promesę na kwotę 400 tys. zł przeznaczoną na zakup nowej karetki dla Pogotowia Ratunkowego w Miliczu. Towarzyszyli mu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz senator PiS Jarosław Obremski.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W 2019 r. w budżecie państwa na nowe karetki pogotowia ratunkowego zarezerwowano prawie 80 mln zł, co pozwoli na zakup 200 nowoczesnych ambulansów, z czego 16 trafi na Dolny Śląsk, w tym jedna karetka przeznaczona jest dla Pogotowia Ratunkowego w Miliczu. Obecnie co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. PiS zapowiada, że po zakończeniu wymiany taboru średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie ratownictwa medycznego obniży się o 30 miesięcy.
Uroczyste podpisanie promesy na zakup ambulansu dla milickiej placówki miało miejsce przed budynkiem Pogotowia Ratunkowego przy ul. Stawnej w Miliczu. Swoje podpisy pod promesą złożyli wiceminister Waldemar Kraska i dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu Zbigniew Mlądzki. Oprócz ministra i wojewody, w uroczystości wzięli udział również nasi lokalni politycy i samorządowcy: wicestarosta Halina Góra, dyrektor ARiMR i przewodnicząca struktur PiS-u w Miliczu Jolanta Szczuraszek, sekretarz Starostwa Powiatowego Beata Łabaczuk, radna Rady Miejskiej w Miliczu Dorota Folmer, radny powiatowy i kandydat PiS na posła Krzysztof Domagała, a także kierownik administracyjny milickiego pogotowia Zbigniew Czopek oraz ratownicy medyczni.
Jako pierwszy głos zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podkreślając, ze karetki pogotowia muszą nie tylko być wyposażone w dobry sprzęt medyczny, ale też same samochodu muszą być w pełni sprawne, by szybko dojechać do chorego. Jak mówił, ministerstwo chce, aby karetki w Polsce miały nie więcej niż 5 lat, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy Zachodnie. – Cieszy mnie, że te ambulanse trafiają do mniejszych miejscowości, w których czas dotarcia do chorego jest dłuższy, niż w dużych miastach – mówił wiceminister. Za przyznanie pieniędzy na zakup 16 karetek dla Dolnego Śląska wojewoda Paweł Hrerniak dziękował wiceministrowi Krasce oraz senatorowi Obremskiemu. Poinformował przy tym, że w województwie dolnośląskim jeździ obecnie 114 karetek, z czego 28 karetek ma nie więcej niż 3 lata, a ich zakup został sfinansowany z budżetu województwa. Teraz kolejnych 16 ambulansów, sfinansowanych z budżetu państwa, zastąpi najbardziej wyeksploatowane pojazdy.
Głos zabrał również senator Jarosław Obremski, mówiąc, że doskonale wie, jak ważny jest szybki dojazd do chorego, gdyż jego żona zawodowo zajmuje się szkoleniem ratowników medycznych. Za przydzielenie Miliczowi nowej karetki dziękowała w imieniu mieszkańców powiatu milickiego przewodnicząca milickiego PiS Jolanta Szczuraszek.
Flota milickiego pogotowia to obecnie trzy karetki marki mercedes, z czego dwa są na bieżąco eksploatowane, a jeden pozostaje w rezerwie. Zakup nowej karetki pozwoli na wycofanie z eksploatacji pojazdu z 2014 roku.
– Przeznaczona dla nas karetka będzie najprawdopodobniej wyposażona w nowy sprzęt, w tym w nowoczesny defibrylator LIFEPAK 15. Nowa karetka będzie mieć też masę powyżej 3,5 t, dlatego kierowcy będą musieli mieć prawo jazdy kategorii C – powiedział nam kierownik Zbigniew Czopek, dodając, że ambulans pojawi się w Miliczu na przełomie roku.
Milickie Pogotowie Ratunkowe zatrudnia obecnie 29 osób: 4 lekarzy zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, 13 ratowników medycznych z uprawniania do kierowania samochodami uprzywilejowanymi na umowach o pracę, 4 pielęgniarki na niepełnym etacie, 3 ratowników medycznych na umowę o pracę, 3 ratowników medycznych z uprawnienia do kierowania samochodami uprzywilejowani na umowach cywilno-prawnych, lekarza koordynatora na 2 oddziały – Milicz i Trzebnicę Wojciecha Radomskiego oraz kierownika administracyjnego Zbigniewa Czopka.