• Milicz
  • czwartek, 11 czerwiec 2020 07:33
  • Wideo
  •   1082

Dolina Baryczy w filmowym kadrze

Dolina Baryczy w filmowym kadrze
Dolina Baryczy w filmowym kadrze © archiwum

Od dwóch tygodni na You Tube można zobaczyć najnowszy film przyrodniczy o Dolinie Baryczy. Film pt. „Poznaj Dolinę Baryczy” na zlecenie Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy zrealizowała firma Forest Media Jakuba Wencka. Lektorką filmu jest Krystyna Czubówna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Film trwa 20 minut i pokazuje widzom najpiękniejsze zakątki Doliny Baryczy, zabytki, aktywny mieszkańców, ciekawe imprezy i oczywiście zjawiskowe stawy i lasy. – Zrobienie filmu o Dolinie Baryczy, w której mieszkam od urodzenia, było moim marzeniem. Kocham przyrodę, Dolinę Baryczy i lasy. Wychowałem się na filmach przyrodniczych autorstwa Dawida Athengorhou i głosie Krystyny Czubównej – mówi Jakub Wencek, który od 19 lat pracuje w Nadleśnictwie Żmigród.

Jak zdradza nam autor, najtrudniejszym elementem było stworzenie scenariusza, nad Krym pracował wspólnie z prezesem Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy Ingą Demianiuk-Ozgą oraz Anną Urbańczyk. Z kolei tekst lektorski opracowała pasjonatka Doliny Baryczy Marta Kamińska. – Zdjęcia do filmu trwały od lipca do listopada 2019 roku. Przejechaliśmy cała Dolinę wzdłuż i wszerz. W każdym miejscu spędziliśmy od kilku do kilkunastu godzin, aby jak najlepiej oddać ich charakter i uchwycić najlepszy kadr – mówi Jakub Wencek.

Film ukazuje walory „Doliny Baryczy”, harmonijnej mozaiki lasów, stawów, łąk i mokradeł, i wchodzących w jej skład, współpracujących ze sobą 8 gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Twardogóra i żmigród z woj. dolnośląskiego oraz Przygodzice, Odolanów oraz Sośnie z woj. wielkopolskiego”.

Pokazano takie unikatowe miejsca przyrodnicze, jak: rezerwat Olszyny Niezgodzkie z naturalnym obszarem bagiennym olszyn, tajemnicze Wzgórze Joanny w Postolinie, leśny rezerwat Wydymacz czy rekreacyjny staw Szperek w Antoninie. Najwięcej miejsca poświęcono oczywiście Stawom Milickim, które „położone z dala od dużych aglomeracji i objęte ochroną rezerwatową zachowały swoją dzikość i niedostępność, co czyni je, zdaniem miłośników przyrody, ósmym cudem świata”. Przybliżono historię Stawów i ich pierwszych budowniczych – cystersów oraz hodowlę flagowego produktu stawów – karpia. Pokazano też zabytki „będące świadkami burzliwej historii tego dawnego niemiecko-polskiego pogranicza”: pałac Maltzanów i otaczający go park w stylu angielskim w Miliczu, unikatowy pałac w Mojej Woli pod Sośniami, którego ściany pokrywa kora dębu korkowego sprowadzonego aż z Portugalii, barokowy pałac w Goszczu pod Twardogórą, pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie ze stojącym tam fortepianem, na którym grał goszczący w pałacu Fryderyk Chopin, a także zabytki sakralne, jak kościół łaski w Miliczu, drewniany kościół św. Macieja w Trzebicku i brakowy kościół NMP w Cieszkowie, ufundowany przez księżną Katarzynę z Sapiehów. Wspomniano też o Ptasim Trakcie w Miliczu.

Sporo miejsca poświęcono systemowi promocji i znakowi „Dolina Baryczy poleca”, który posiada wielu usługodawców. Pokazano m.in.: Górecznik pod Przygodzicami z rodzinnym parkiem przygód, Hotel Naturum, Gospoda 8 ryb, łowisko wędkarskie i skansen rybactwa w Rudzie Sułowskiej, a także oferowane przez nich Foto Safari, restaurację z pensjonatem w Starym Młynie, Ceglany Dom w Koruszce, Ostoje pod Miliczem o sielskim charakterze i znajdującej się na jej terenie unikatowej hodowli konika polskiego, a także piekarnię Edwarda Rybki i dumą piekarni – chleb komiśniak. Z kolei znakiem rozpoznawczym gminy Krośnice są sady owocowe, w tym gospodarstwa sadownicze Janusza Dziekana i Dominika Pochodyły czy maliny i przetwory producenta kiszonej kapusty i ogórków Michała Sznajdera z Karnic, a także tłoczone na zimno naturalne oleje Magdaleny Dwornikowskiej spod Twardogóry, czy bukiety suszonych kwiatów Agnieszki Lesiak z Odolanowa.

Nie zapomniano też o turystyce, przybliżając szlaki piesze, rowerowe, w tym z najpopularniejszą trasą rowerową szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej, spływy kajakowe i spływy Baryczą, szlaki konne w Dolinie Baryczy oraz lokalne imprezy dla koniarzy, jak festyn koński w Potaszni. Była też mowa o rozwijającym się birdwatching i powstałych czatowniach. Ciekawie wypadły też ośrodki edukacyjne – Dom Drzewa w Wałkowej, KOM w starej bomb karni w Miliczu, CETS w Krośnicach i zielone szkoły oraz Krośnicka Kolej Wąskotorowa, campus Damasławice z parkiem linowym czy zespół pałacowo – parkowy w Żmigrodzie organizujący wiele zajęć edukacyjnych. A na koniec zaprezentowano migawki z cyklu imprez promujących Dolinę Baryczy – Dni Karpia, trwające od września do połowy listopada, czyli w okresie tradycyjnych odłowów, z jej szlagierowymi imprezami, jak Światło Karpia Milickiego, pokazowe odłowy, wycieczki, rajdy, kolacje rybne w restauracjach i aktywne weekendy.

Atutem filmu są atrakcyjne zdjęcia – w tym zdjęcia stawów i zabytków z lotu ptaka, zdjęcia stada żurawi, bocianów, brodzących w wodzie saren i jeleni. Autorami tych niezwykłych zdjęć byli: Jakub i Aleksandra Wencek, Kazimierz i Idalia Laskowiczowie, Dariusz Grzelczak, Tadeusz Baraniecki, Jarosław Nowicki, Piotr Pilecki, Damian Żuber, Radosław Pawełczak, Łukasz Gościniak.

W filmie wykorzystano też materiały promocyjne gminy Milicz i Stawów Milic. Z kolei udźwiękowieniem zajął się Sergiusz Sytniejewski. Cały film „Poznaj Dolinę Baryczy” można zobaczyć na kanale You Tube.

Realizator filmu „Poznaj Dolinę Baryczy” Jakub Wencek swoją przygodę z filmem zaczął od kręcenia filmów ślubnych. Założona wspólnie z żoną Aleksandrą firma VNStudio istnieje do dziś. – Nasze produkcje ślubne trwają od 10 do 30 minut i SA bardzo ekspresyjne. Okazało się, że w Polsce w branży ślubnej działa wielu artystów, a ich prace śmiało można porównywać do filmowych produkcji z tv. To był intensywny czas. Uczyliśmy się różnych form filmowych, zdobywaliśmy umiejętności operatorskie, a moja żona Ola uczyła się montażu. Dziś współpracujemy z kilkoma operatorami, z którymi wymieniamy się zleceniami – mówi Jakub Wencek. Po reportażach ślubnych przyszedł czas na inne produkcje, jak teledyski i filmy reklamowe oraz seriale. Nakręcili ponad 10 teledysków do wrocławskiego zespołu Mikromusic. – Mamy też na swoim koncie kilka mniejszych i większych realizacji dla firm, zarówno dla tych lokalnych jak Stary Młyn, Winnica de Sas, czy dużych takich jak Lasy Państwowe, PGNiG oraz Tauron – dodaje Jakub Wencek.

Jako leśnika równie mocno pasjonuje go fotografia przyrody. Na prowadzony przez siebie koncie Instagram (o nazwie tanczacachmura) ma wielu fanów, a jego profil kilkukrotnie uznano za najlepszy polski profil leśny. Filmy i zdjęcia Jakuba Wencka trzykrotnie wygrywały ogólnopolski konkurs organizowany przez Lasy Państwowe.

Formę Forest Media prowadzi razem z żoną. – Montuję większość naszych filmów, uczę się cały czas nowych rzeczy, robię kolejne kursy. Jest to moja dodatkowa praca, a jednocześnie pasja, której poświęcam sporo czasu – mówi Aleksandra Wencek, która pracuje w Wydziale Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Miliczu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.