• Wielkopolskie
  • środa, 19 czerwiec 2013 10:31
  •   994

Powiat wągrowiecki

Powiat wągrowiecki
Powiat wągrowiecki © archiwum

Jeziora, rzeki, lasy, zabytki – to atrakcyjne powiatu wągrowieckiego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Co może przyciągnąć turystów do położonego w północno-wschodniej Wielkopolsce powiatu wągrowieckiego? Niemal w centrum ciekawe zjawisko hydrologiczne: skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Szlaki wodne krzyżują się ze sobą pod kątem prostym a ich wartki nurt sprawia, że wody tylko w niewielkim stopniu mieszają się ze sobą.

Z przyrodniczych atrakcji regionu warto wymienić też ponad 30-hektarowy rezerwat „Debina”, który powstał w 1957 roku, a ochroną objęto tam fragmenty lasu grabowo-dębowego. Na części tego terenu już od 1933 r. funkcjonował rezerwat „Durowo” dla ochrony kolonii czapli siwych, liczącej wówczas ponad 200 gwiazd. Stwierdzono tu także 359 gatunków roślin naczyniowych, wśród których jest 16 gatunków drzew i 22 gatunki krzewów.

W powiecie znajdziemy też wiele ciekawych atrakcji historycznych. Znajduje się tu pomnik Stanisława Mikołajczyka, premiera Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie i przywódcy PSL. Przed wojną Stanisław Mikołajczyk mieszkał w małej wsi Międzylesie niedaleko Damasławka. Z kolei w miejscowości Brdowo znajduje się dworek, w którym ostatnie lata życia spędził społecznik i polityk Karol Libelt.

Warto także odwiedzić kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie. Powstał w połowie XVI w. z fundacji Nikodema Łekińskiego, kasztelana nakielskiego. Kilkakrotnie gruntownie restaurowany jest trójnową budowlaną z niższym i węższym od nawy głównej prezbiterium zamkniętym wielobocznie.

Wśród atrakcji tego regionu trudno nie wspomnieć o kościele pw. św. Katarzyny i błogosławionej Matki Karłowskiej w Smogulcu. Obiekt sakralny wybudowany w 1619 r. stanowi wielkopolską perłę architektury renesansu ze złotą kaplicą Hutten-Czapskich z latach 1876-1879. Wewnątrz świątynię zdobią trzy późnorenesansowe portale z piaskowca, pięknie rzeźbiony chór, polichromia i witraże wykonane według projektu Juliusza Makarewicza z Krakowa.

Innym, ważnym historycznie obiektem sakralnym jest świątynia w malowniczo położonej miejscowości Tarnowo Pałuckie. To najstarszy w Polsce drewniany kościół, który powstał prawdopodobnie w ostatniej ćwierci XIV wieku. W 1933 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Na uwagę zasługuje także zespół pałacowy znajdujący się w miejscowości Srebrna Góra. W 1990 r. powstał tu DPS dla osób w podeszłym wieku. Piękne i ciche otoczenie ośrodka w czystym ekologicznie terenie tworzy dogodne warunki do odpoczynku i relaksu. Obecnie zamieszkuje go blisko 60 osób, a pracownicy zapewniają im całodobową opiekę.

Powiat wągrowiecki to również atrakcyjne tereny inwestycyjne. W 1992 r. powstała tu firma Damłyn, która od ponad 25 lat przygotowuje wyjątkowe mąki pszenne i żytnie. Z tym regionem związała się też firma Polinova, specjalizująca się w produkcji mebli.

Jak zapewniają samorządowcy, powiat wągrowiecki stawia na edukację. Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu należy do największych i najlepszych tego typu ośrodków edukacyjnych w Wielkopolsce. Bogate tradycje historyczne i szeroką ofertę kierunków kształcenia posiada Zespół Szkół nr 2 (liceum ogólnokształcące i technikum). W Wągrowcu działa też I LO, założone w 1872 r. – jedna z najstarszych szkół w Wielkopolsce.

================================

POWIAT WĄGROWIECKI – początki Wągrowca związane są z ekspansją terytorialną cystersów sprowadzonych około 1142 r. do leżącego nieopodal Łekna. W 1319 r. opat Gotszalk kupuje od Sedziwoja z Zarembów obszar ziemi w rozlewiskach Warty i Nielby. Rozbudowującą się osada Wągrowiec już w 1381 r. posiadała młyn, tamę i kościół parafialny. Z kolei samorząd powiatu funkcjonował tu w okresie międzywojennym, w czasach PRL-u (do roku 1975 r.), a w obecnym kształcie – od 1 stycznia 1999 r., po reformie samorządowej.

powiat turecki w liczbach:
- powierzchnia – 1 048,8 km2,
- liczba ludności – 69 920,
- gęstość zaludnienia – 67,2 os/km2,
- mieszkańcy miast – 47,1 proc.
- mieszkańcy wsi – 52,9 proc.

POWIAT WĄGROWIECKI – początki Wągrowca związane są z ekspansją terytorialną cystersów sprowadzonych około 1142 r. do leżącego nieopodal Łekna. W 1319 r. opat Gotszalk kupuje od Sedziwoja z Zarembów obszar ziemi w rozlewiskach Warty i Nielby. Rozbudowującą się osada Wągrowiec już w 1381 r. posiadała młyn, tamę i kościół parafialny. Z kolei samorząd powiatu funkcjonował tu w okresie międzywojennym, w czasach PRL-u (do roku 1975 r.), a w obecnym kształcie – od 1 stycznia 1999 r., po reformie samorządowej.

powiat turecki w liczbach:
- powierzchnia – 1 048,8 km2,
- liczba ludności – 69 920,
- gęstość zaludnienia – 67,2 os/km2,
- mieszkańcy miast – 47,1 proc.
- mieszkańcy wsi – 52,9 proc.

Ciekawostki
- Większa gęstość powiatu wągrowieckiego znajduje się w historycznym i etnograficznym regionie Pałuk, na przecięciu Szlaku Piastowskiego ze Szlakiem Cysterskim.;
- W Wągrowcu urodził się ks. Jakub Wujek, jezuita, teolog, autor pierwszego i najbardziej znanego przekładu Biblii na język polski;
- atutem powiatu są lasy, które stanowią 19 813 ha, co stanowi 19 proc. całego jego powierzchni. Dlatego te okolice nazywane są „zielonymi płucami Wielkopolski”

Sąsiednie powiaty:
- gnieźnieński,
- poznański,
- chodzieski,
- nakielski (kujawsko-pomorskie),
- żniński (kujawsko-pomorskie),
- pilski,
- obornicki.

Późnogotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu, wzniesiony w 2 poł. XVI w., należy do cenniejszych zabytków architektury sakralnej w Wielkopolsce. Budową kierowali Piotr z Szamotuł i Bartosz z Poznania. Świątynia powstała na miejscu wcześniej istniejącego kościoła drewnianego, ufundowanego prawdopodobnie przez cystersów z Łekna w XIV w. Trzynawowy, halowy budynek wymurowano z cegły, z wykorzystaniem granitowych ciosów pochodzących z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie. Posiada renesansowe szczyty, a przy wschodniej i południowe elewacji znajdują się cylindryczne wieżyczki. Najstarszy późnorenesansowy ołtarz główny pochodzi z około 1600 r. i został wykonany przez Mateusza Kossiora z Poznania. W 2004 r. odrestaurowano drewnianą część obiektu i wymieniono służący kościołowi przez kilka wieków dzwon.

================================

TOMASZ KRANC, starosta wągrowiecki
Powiat wągrowiecki to piękny teren, bogactwo kultury i zabytków, wiele ciekawych miejsc. Największym naszym atutem są jednak mieszkańcy: ludzie gościnni i otwarci, zaangażowani w sprawy „małej ojczyzny”. Przykładem jest choćby powiatowy budżet obywatelski, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ten proces partycypacji społecznej na stałe wpisał się w działania samorządu, a w 2017 r. wzięło w nim udział ponad 17 tys. osób.

Powołaliśmy komitet obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego i podjęliśmy wiele inicjatyw, które mają podkreślić znaczenie tych historycznych wydarzeń. Kontynuujemy inwestycje ważne dla mieszkańców. Jednym z największych wyzwań jest rozbudowa i modernizacja szpitala powiatowego. Na ten cel radni przeznaczyli na ja bliższe lata 17,5 mln zł.

Przy wsparciu z ministerstwa sportu powstały m.in. boiska wielofunkcyjne w Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu i Zespole Szkół w Gołańczy. Za blisko 7 mln złotych wdrażamy ten projekt unijny, którego celem jest cyfryzacja zasobów geodezyjnych w północnej Wielkopolsce. Jesteśmy liderem i współdziałamy z powiatem pilskim, złotowskim i czarnkowsko-trzcianeckim. Współpracujemy również z Państwową Szkołą Muzyczną i Nielba Wągrowiec.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)