• Kraj
  • wtorek, 23 październik 2018 10:43
  •   1459

„Czyste powietrze” – czyli co i komu chce dać rząd?

„Czyste powietrze” – czyli co i komu chce dać rząd?
„Czyste powietrze” – czyli co i komu chce dać rząd? © archiwum

Dopłaty do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe – ekologiczne – funkcjonują w wielu gminach. Niedawno na podobne rozwiązanie wpadło też Ministerstwo Środowiska.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

I „szykując się na walkę ze smogiem” – uruchomiono program modernizacji budynków mieszkalnych, jak i wymiany źródeł ciepła. Wnioski o wsparcie już można składać. I w tym miejscu warto dodać, że z  budżetu państwa przewidziano na ten cel 103 mld zł, zaś łączny koszt inwestycji to ok. 132,8 mld zł (środki z budżetu z tzw. wkłady własne beneficjentów). Ale zrealizować założenia programu, podpisano porozumienie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), 16 WFOŚiGW oraz Bankiem Ochrony Środowiska.

W temacie walki ze smogiem – jestem zwolennikiem zasady kija i marchewki. Kijem są m.in. kary dla osób, które celowo i z uporem trują nasze środowisko. Dlatego m.in. wprowadziliśmy w życie uchwały antysmogowe – dla wszystkich stref w województwie. Zakaz palenia określonym paliwem, to jednak jeden z kilku kroków – wiele zależy też od rozwiązań systemowych – będących już w kompetencji rządu. Marchewką są z kolei zachęty – finansowe – na wymianę pieców, termomodernizację – słowem – pomoc ludziom w tej wielkiej próbie zmian. Osobiście uważam jednak, że najważniejsza jest świadomość społeczna – bo to od nas samych zależy jakość powietrza. Na nie wszystkie uchwały i programu, jeśli nie zmieni się nasza mentalność.

MARZENA WODZIŃSKA
członek zarządu województwa wielkopolskiego

Rządowy program, w przypadku już istniejących domów jednorodzinnych, przewiduje głównie finansowanie wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne – kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne bądź pompy ciepła. Dodatkowo, aby poprawić efektywność energetyczną budynków, przewidziane jest dofinansowanie na termoizolację budynków jednorodzinnych. Zakres przedsięwzięcia może również obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Natomiast osoby, które dopiero budują domy, mogą liczyć na dofinansowanie zakupu i montażu węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła.

Wysokość przyznanej dotacji będzie jednak zależna od dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Zainteresowani mogą liczyć na pokrycie od ok. 30% do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, których minimalna wartość wynosi 7 tys. zł. Przy czym na 90% wsparcia mogą liczyć gospodarstwa o najniższych dochodach osiąganych na jednego członka rodziny, tj. do 600 zł miesięcznie. Natomiast przy dochodach powyżej 1 600 z/os. dotacja wynieść może 32%. Pozostały koszt inwestycji będzie można sfinansować w ramach pożyczki bądź ze środków własnych. Informacji o naborze wraz ze wzorami wniosków należy szukać na stronie NFOŚiGW.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.