• wtorek, 30 lipiec 2019 11:24
  •   767

Segregacja odpadów ma być obowiązkowa

Segregacja odpadów ma być obowiązkowa
Segregacja odpadów ma być obowiązkowa © archiwum

Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Wprowadza ona obowiązkową segregację odpadów. Z pewnością wprowadzi to kolejny śmieciowy chaos – zauważają eksperci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na chwilę obecną okazuje się, że ponad 90 proc. ludzi w Polsce twierdzi, że segreguje odpady. Jednak z danych Związku Gmin Wiejskich RP, deklaracje o segregowaniu odpadów wypełniło jedynie 75 proc. mieszkańców.

Co czwarty właściciel nieruchomości nie segreguje śmieci – wynika to z deklaracji składanych w gminach. O wiele gorzej sytuacja prezentuje się w wynikach badań Fundacji Nasza Ziemia. Wyniki wskazują, że poziom segregacji w Polsce wynosi od 30 do 35 proc.

Oznacza to jedno – po wejściu w życie przepisów gminy będą musiały ukarać aż 2/3 mieszkańców. Według zapisów nowelizacji będą miały taki obowiązek, dotyczy to również kontroli.

Jak czytamy w analizie portalu portalkomunalny.pl, na początku właściciele nieruchomości zamieszkałych zapłacą stawkę podstawową, ustaloną przez gminę w regulaminie. Dopiero po udowodnieniu obywatelowi, że nie segreguje odpadów gmina nałoży karę w postaci zwielokrotnionej opłaty.

W praktyce firma odbierająca odpady będzie musiała najpierw powiadamiać gminę, że właściciel nieruchomości nie segreguje odpadów. Na tej podstawie wójt czy burmistrz będzie miał obowiązek wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie określania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Postępowanie będzie obejmowało wszystkie miesiące, w których mieszkaniec nie dopełnił obowiązku segregowania odpadów. Co to oznacza?

W niektórych przypadkach może się okazać, że mieszkańcy otrzymują decyzję nakazującą zapłaty zaległej opłaty podwyższonej za okres kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. W przypadku nieruchomości zamieszkałych przez kilka osób wysokość kary może iść w setki, a nawet tysiące złotych.

Leszek Świętalski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP w rozmowie z portalem portalkomunalny.pl zaznacza, że gminy od dawna upominały się o wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów. Niestety, wraz z nowelizacją ustawy nie pojawiły się wytyczne i niezbędne rozwiązania, które umożliwiłyby skuteczną egzekucję opłaty za niesegregowanie odpadów.

– We wcześniejszym projekcie ustawy, do którego strona samorządowa wydała pozytywną opinię, zawarty był zapis mówiący o tym, że minister środowiska wyda rozporządzenie, które kształtowałoby warunki określające kiedy wymóg segregacji jest spełniony, jednolicie w całym kraju – informuje Świętalski. – Niestety, mimo uzgodnień, ministerstwo wycofało się z tych ustaleń i przerzuciło na gminy odpowiedzialność za kwestię kryteriów.

Kryteria takie mają zostać umieszczone w gminnych regulaminach czystości. Tyle, że tych regulaminów będzie tyle co gmin, a więc niemal 2,5 tysiąca polskich gmin będzie błądzić po omacku. Jak ta sytuacja zostanie rozwiązana w powiecie krotoszyńskim? Mieszkańcy twierdzą, że to kolejny bubel prawny. Jesteśmy ciekawi waszych komentarzy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)