Emerycie! Łatwiej dostaniesz darmowe leki
Od przyszłego roku seniorzy, którzy skończyli 75 lat, nie będą musieli odwiedzać lekarzy rodzinnych, aby przepisali im darmowe leki z listy 75 plus będą wypisywane także przez lekarzy zatrudnionych w przychodniach specjalistycznych oraz w szpitalach.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Program przyznający darmowe leki seniorom uruchomiono 1 września 2016 r. Program jest korzystnie oceniony przez seniorów, ale mają oni trudności z dostępem do darmowych leków, ponieważ Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło się przed niekontrolowanym handlem lekami. Resort wprowadził zasadę, zgodnie z kartą recepty na leki z listy 75 plus będą przepisywane tylko przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Zabezpieczenie to jest kłopotliwe, gdyż pacjent, który trafia do szpitala np. z poważną wadą serca, po wypisaniu musi udać się do swojej przychodni, aby dostać receptę na leki kardiologiczne. Szpital nie ma uprawnień do przepisania darmowych tabletek.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski (47 l.) znalazł jednak sposób na umożliwienie wypisywania darmowych leków większej grupie lekarzy. Z pomocą przyszły przepisy wprowadzające od 8 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty. Dzięki nim przepisywane leki będą zapisywane na końce pacjenta, a lekarze dodatkowo zarejestrują ten fakt na uruchomionej przez resort elektronicznej platformie P1.
Możliwość ordynowania leków z listy 75 plus pojawi się jednak dopiero 1 lipca 2020- r. Dlaczego tak późno? – Lipcowy termin wynika stąd, że platforma musi wcześniej zostać zasilona dużą liczbą danych potrzebnych do weryfikacji przepisanych leków – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik minister zdrowia.