• Krotoszyn
  • poniedziałek, 30 grudzień 2019 09:26
  •   637

Pomnik symbolizował komunizm

Pomnik symbolizował komunizm
Pomnik symbolizował komunizm © Sebastian Kalak

Pomnik 6 Pułku Artylerii Lekkiej w parku miejskim przeszedł gruntowny lifting i już nie jest komunistycznym reliktem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Był to najgorszy z krotoszyńskich pomników. A raczej w najgorszym stanie technicznym. Wreszcie miasto znalazło pieniądze na jego kapitalny remont. Pomnik 6 PAL przy ulicy Piastowskiej w Krotoszynie zyskał zupełnie nowe oblicze. Zakończył się właśnie jego remont. Rozegrane zostało niemal wszystko, co było do rozebrania, zniknęła kamienna kolumna i dwie ozdabiające ją armaty.

– Dość długo trwało przygotowanie dokumentacji. Pomnik stoi w zabytkowej strefie miasta, zatem każdy nawet najbrudniejszy szczegół trzeba było uzgadniać z konserwatorem zabytków – mówi Michał Kurek (43 l.), naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

Warto przypomnieć, że pomnik przy ulicy Piastowskiej poświęcony jest 6 Pułkowi Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Krotoszynie w latach 1946 – 55. Pułk ten powstał w 1943 r. i uczestniczył w walkach II wojny światowej. Pomnik ten stanął na Piastowskiej z okazji trzydziestej rocznicy utworzenia pułku w Krotoszynie. Uroczyście odsłonięty został 13 października 1973 r. Przypuszczalnie nie była to nowa budowla, lecz na tę okoliczność przeniesiona z koszar. Wtedy też pomnik zyskał dwie armaty, przydzielone miastu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Krotoszyn armat tych został pozbawiony. Filar pomnik został odnowiony.

Zgodnie z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. (Dz. U. RP z 2016 poz. 744 z późn. zmianami) na pomniku 6 Pułku Artylerii Lekkiej, usytuowanym w krotoszyńskim parku od strony ul. Piastowskiej, wymieniono tablicę oraz orła. Monumenty bowiem został uznany za relikt komunistyczny zarówno przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu, jak i przez Radę krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego.

Nowa treść tablicy poświęcona jest Pamięci Mieszkańców Poległych na Frontach II Wojny Światowej. Znajdujący się na iglicy wojskowy orzeł to odlew mosiężny według przedwojennego wzoru. Zadanie zrealizowane przez Kamieniarstwo – bekoniarstwo Januszkiewicz z siedzibą w Sulmierzycach. Większość mieszkańców docenia prace. – Dekomunizacja, szczególnie dziś, nabiera innego wymiaru. Cieszę się, że z otoczenia naszego powiatu znikają PRL-owskie relikty, które przecież nikomu nie kojarzą się dobrze. Należy odkłamywać naszą historię na każdym kroku. To ważne dla prawdy i kolejnych pokoleń krotoszynian. Pomnik prezentuje teraz naprawdę ładnie – mówi jeden z naszych czytelników.

A wy, co sądzicie o aktualnym kształcie i wyglądzie pomnika? Piszcie w komentarzach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.