• Powiat krotoszyński
  • środa, 11 marzec 2020 10:49
  •   1261

Kolejne rozdanie „Krotoszyńskich Dębów”

Kolejne rozdanie „Krotoszyńskich Dębów”
Kolejne rozdanie „Krotoszyńskich Dębów” © Sebastian Kalak

W czwartek, 5 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaj odbyła się uroczysta gala, w trakcie której poznaliśmy nominowanych i laureatów w kolejnej edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ideą tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju i promocji powiatu krotoszyńskiego. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność gospodarcza, działalność społeczna, oświata i sport. Nominowanych i laureatów wyłoniła kapituła, której przewodniczył starosta Stanisław Szczotka (63 l.), a w jej składzie znaleźli się przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego, szefowie komisji stałych rady, przedstawiciele komisji stałych rady, przedstawiciele Zarządów Powiatu, gmin, reprezentanci lokalnych mediów oraz laureaci nagrody z roku poprzedniego.

W kategorii nauka/kultura zgłoszono trzy kandydatury, które otrzymały nominacje – Grzegorz Polański, Zdunowski Zespół Wokalny i Michał Pietrowski. Nagrodę otrzymał pośmiertnie Grzegorz Polański, który odszedł od nas w zeszłym roku. Był nauczycielem, muzykiem, folklorystą, ambasadorem kultury; wprowadził wielu młodych ludzi w świat muzyki. Był założycielem i kierownikiem Zespołu Muzyki Dawnej „Artifex”, Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie”, kapeli ludowej, działającej przy ZTL Krotoszanie. Przez wiele lat kierowane przez niego zespoły zajmowały wysokie miejsca na wielu przeglądach i konkursach.

W dziedzinie działalności gospodarczej zgłoszono firmę Naglak z Koźmina Wielkopolskiego oraz firmę Scorpion z Rozdrażewa Tadeusza Stasika. Laureatem został Scorpion, firma założona w 1997 roku. Na początku zatrudniała tylko dwóch pracowników, a teraz już to już 80 osób.  Specjalizuje się w maszynach i urządzeniach dla przemysłu spożywczego, zwłaszcza do przerobu ziół, przypraw, herbat, suszonych warzyw i owoców. Maszyny z Rozdrażewa pracują nie tylko w wiodących firmach zielarskich w kraju, ale także na niemalże wszystkich kontynentach. Produkty firmy odznaczają się najwyższą jakością i spełniają światowe standardy.

W kategorii działalność społeczna kandydatur było siedem, a nominacje przyznano OSP Koźmin Wielkopolski, Stowarzyszeniu „Razem dla Konarzewa” i Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie. Zwyciężyła koźmińska jednostka OSP. Jej członkowie aktywnie włączają się w organizację imprez, wydarzeń i świąt lokalnych. Od lat współorganizują finały WOŚP, kwestując i przygotowując pokazy ratownictwa medycznego. Są aktywnymi uczestnikami akcji poboru krwi w Koźminie Wielkopolskim. Zbierali maskotki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach w ramach akcji „Misie – Ratownisie”. Od 2017 r. organizują akcję „Strażackie Pogotowie Świętego Mikołaja”.

W kategorii oświata zgłoszono pięć kandydatur, a nominacje otrzymali Elżbieta Płóciennik, SP w Baszkowie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krotoszynie. Laureatem została Elżbieta Płociennik, dyrektor LO im. Hugona Kołłątaja. Jest ocenionym i uznanym pedagogiem, z wielką charyzmą i autorytetem u uczniów. Jej zaangażowaniu szkoła oraz miasto zawdzięczają długoletnią partnerską współpracę z niemieckim Dierdofem. Pod jej kierunkiem liceum nieustannie się rozwija.

Spośród sześciu kandydatur w kategorii sport nominowano UKS Shodan Zduny, Dawida Kujawskiego – LAB. Krotoszyn i Julię Damasiewicz. Z racji równej ilości głosów nagrodę Krotoszyński Dąb przyznano i Dawidowi Kujawskiemu, i J. Damasiewicz. Młoda sportsmenka ma już na swoim koncie liczne sukcesy sportowe. W wieku 15 lat wywalczyła jedyny dla Polski medal na Igrzyskach Sportów Plażowych! Z kolei D. Kujawski dał się poznać jako organizator wielu imprez adresowanych dla mieszkańców w różnym wieku. Od 2013 roku prowadzi LAB. KROTOSZYN GYM. Co roku organizuje wielką trzydniową imprezę LOGinLAB.

W tym roku kapituła Nagrody „Krotoszyński Dąb” postanowiła wręczyć także dodatkową nominację Annie Dudkowiak. Była ona inicjatorką szeregu akcji i imprez charytatywnych, podczas których zebrano ponad 3 mln zł na leczenie małego Marcelka (7 mies.).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)