• Powiat krotoszyński
  • piątek, 27 marzec 2020 12:16
  •   1364

Kiedy możemy wyjść?

Kiedy możemy wyjść?
Kiedy możemy wyjść? © archiwum

Swoboda naszego poruszania się została ograniczona. Z powodu koronawirusa możemy wychodzić z domu tylko w celu załatwienia tzw. spraw niezbędnych dla życia – a więc możemy wyjść do pracy, na zakupy, do lekarza, żeby zaopiekować się starszymi i potrzebującymi, ewentualnie na spacer z psem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Poruszać możemy się w grupach nie większych niż dwie osoby – nie dotyczy to rodzin. Nadal obowiązują także ograniczenia w działalności galerii handlowych, placówkach gastronomicznych czy rozrywkowych.

W autobusach tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta – czyli w pojeździe, w którym jest 70 miejsc siedzących może w praktyce przebywać jedynie 35 osób.

W obrządkach religijnych uczestniczyć może jednocześnie nie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Poszczególne diecezje zachęcają do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji oraz Internecie. Biskupi wydali także dyspensę od uczestnictwa w nabożeństwach w trakcie obowiązywania ograniczeń.

 

DLACZEGO PROWADZANE SĄ DADATKOWE OGRANICZENIA?
Ma to spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa. Dzięki temu do szpitali nie trafi jednocześnie duża grupa chorych. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której np. w ciągu tygodnia, do lecznicy trafiłoby kilkadziesiąt tysięcy osób wymagających intensywnej opieki.

CO Z POGRZEBAMI?
Ograniczenia dotyczą również pogrzebów. W tym przypadku do limitu 5 osób nie zalicza się sprawujących kult religijny, a także osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.

JESTEM ROLNIKIEM. CZY MOGĘ WYKONYWAĆ SWOJĄ PRACĘ NORMALNIE?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i sług związanych z tymi aktywnościami. Oznacza to, że możesz – w razie potrzeby zakupić nawozy czy pasze dla zwierząt.

CZY SKLEPY SPOŻYWCZE I APTEKI BĘDĄ OTWARTE?
Tak. Sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie pozostaną otwarte.

OPIEKUJE SIĘ STARSZĄ OSOBĄ. CZY MOGĘ NADAL TO ROBIĆ?
Tak. Ograniczenia nie dotyczą sytuacji, kiedy poruszamy się w razie potrzeby pomocy innym. Mogą to być nasi najbliżsi, ale również np. starsze osoby, którym chcemy pomóc. Ograniczenia nie dotyczą również działalności wolontariuszy.

CZY MOGĘ WYJSĆ NA SPACER DO PARKU LUB LASU, ALBO Z DZIEĆMI NA PLAC?
Można wyjść na spacer – ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, w wyłączeniem rodzin). Do lasu można iść tylko, jeżeli nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Unikać należy miejsc, gdzie przebywać może więcej osób. Jednak zaleca się, aby wyjścia takie ograniczyć do minimum. Nie można natomiast korzystać z placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Za przebywanie na placu zabaw może grozić wysoka grzywna.

CZY MOGĘ DOJEŻDŻAĆ DO STAJNI CZY PORADNI WETERYNARYJNEJ W CELU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

CZY RESTAURACJE NADAL BĘDĄ MOGŁY WYDAWAĆ POSIŁKI NA WYNOS?
Tak. Zasady pracy restauracji pozostają bez zmian. Ciągle można zamawiać jedzenie „na wynos”.

PRACUJĘ NA UMOWĘ CYWILNOPRAWNĄ, CZY MOGĘ NORMALNIE PRZEMIESZCZAĆ SIĘ DO MIEJSCA PRACY?
Tak. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

CZY ZŁAMANIEM OBOSTRZEŃ JEST SAMODZIELNE UPRAWIANIE SPORTU NA ZEWNĄTRZ, W TYM REKREACYJNA JAZDA NA ROWERZE?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy rodzin).

DOJEŻDŻAM DO PRACY. CZY MUSZĘ MIEĆ ZAŚWIADCZENIE OD PRACODAWCY W RAZIE KONTROLI?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)