• czwartek, 14 kwiecień 2011 16:11
  •   1454

Biblioteka specjalnie wyróżniona

Biblioteka specjalnie wyróżniona
Biblioteka specjalnie wyróżniona © © Anna Sobczak

We wtorek, 12 kwietnia, pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera wzięli udział w Konferencji podsumowującej I rundę Programu Rozwoju Bibliotek w Wielkopolsce.

Bibliotekarze z całej Polski, również z Krotoszyna mieli możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju szkoleniach. Wzięto udział w podstawowym cyklu szkoleń, podczas którego każda z bibliotek wypracowała plan rozwoju biblioteki. Odbywały się również szkolenia informatyczne. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w dwóch wybranych przez siebie specjalistycznych szkoleniach o tematach:

- „Miejsce promocji kultury”,
- „Miejsce dla młodych”,
- „Wiedza na wyciagnięcie ręki. Łatwy dostęp do zbiorów bibliotecznych”,
- „Multimedia i nowoczesna komunikacja”,
- „Miejsce bez barier: usługi dla seniorów i osób niepełnosprawnych”,
- „Przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą”,
- „Miejsce dla obywateli: e-administracja”,
- „Informacje lokalne - jak je zbierać i upowszechniać”.

Anna Sobczak wzięła udział w Szkole Trenerskiej dla Bibliotekarzy. Podczas trwania konferencji ewaluacyjnej wszyscy zgromadzeni uczestnicy otrzymali certyfikaty biorących udział w szkoleniach. Wyróżniono kilka bibliotek, jak i w tym naszą Wyróżnieniem Specjalnym Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, za wkładaną pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego „Biblioteka – miejsce aktywne”, który realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Podczas trwania konferencji wysłuchano prezentacji trzech bibliotek, które biorą udział w Programie Rozwoju Bibliotek z Zagórowa, Przykony i Trzcinicy. Noemi Gryczko prezentowała Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podziękowała wszystkim bibliotekarzom za wzięcie udziału w Programie i zachęca do dalszego rozwoju. Prezes Bohdan Skrzypczak, który prezentował Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej w szerokim aspekcie omówił na czym polega znaczenie bibliotek publicznych „Biblioteka miejsce aktywne”. W trakcie konferencji nie zabrakło czasu na wspólne refleksje i wspomnienia.

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie jest w trakcie realizacji powstałego podczas szkoleń planu rozwoju. Realizowane zadania związane z programami, do których miała możliwość przystąpić:

- Program Aktywna Biblioteka - otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5.000zł . „Ryczka, tytka i wymborek czyli Krotoszyńskie spotkania gwarowe”, przegląd o zasięgu powiatowym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych polegający na: spotkaniach warsztatowych podczas których uczestnicy przygotowują krótkie scenki rodzajowe z wykorzystaniem gwary wielkopolskiej. Podsumowaniem warsztatów już w czerwcu - spotkanie z J. Hałasikiem, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje scenki dla szerokiej publiczności.

- Program Wielkopolskiego Banku Kredytowego „Bank Ambitnej Młodzieży”. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 4.500zł. Projekt „Z historią mojej małej ojczyzny za pan brat” będzie polegał na zorganizowaniu w miejscowościach, w których biblioteka ma filie, konkursów dotyczących historii regionu.

- Program Centrum Edukacji Obywatelskiej, które zaprosiło biblioteki do projektu, w którym bibliotekarze przeprowadzą z młodzieżą ciekawe działania lokalne z pożytkiem dla biblioteki, szkoły i okolicznych mieszkańców.

Zaproponowano więc uczestnikom Programu Rozwoju Bibliotek udział w trzech rodzajach działań związanych z edukacją kulturalną:
Młodzieżowe kluby filmowe, Literacki atlas Polski, Ślady przeszłości.

Nasza biblioteka wybrała ścieżkę Literacki Atlas Polski. Obecnie dwie bibliotekarki Izabela Brodala i Anna Sobczak biorą udział w szkoleniach internetowych mających na celu wygenerowanie ciekawych działań z młodzieżą.

- Program Fundacji Rozwoju Dzieci Projekt polega na wprowadzeniu do oferty bibliotek zajęć przeznaczonych dla małych dzieci – nawet od 3 miesięcy do 10 lat – i ich rodziców oraz opiekunów. Zaproponowano trzy formy pracy: Grupy Zabawowe; Biblioteczka dla Najmłodszych; Mali Badacze.

Nasza biblioteka wybrała Biblioteczkę dla Najmłodszych - to wypożyczalnia książek i zabawek gier edukacyjnych dla najmłodszych dzieci wraz z prostą instrukcją obsługi dla rodziców zawierającą także informacje jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka. W styczniu dwie bibliotekarki – Marlena Nabzdyk i Beata Waleńska wzięły udział w szkoleniach przygotowujących do tych działań. Obecnie też uruchomiliśmy wypożyczalnię woreczków z zestawami edukacyjnymi dla najmłodszych dzieci wraz z prostą instrukcją obsługi dla dorosłych.

- Program Towarzystwa ”ę”
Towarzystwo zaproponowało, aby bibliotekarze wsparli działania młodych ludzi pełniąc rolę coachów [czyt. kołczów] – przewodników, trenerów, mentorów – jednocześnie zdobywając nowe umiejętności i doświadczenia, aby młodzi ludzie mogli zrealizować swój pierwszy projekt społeczno-kulturalny – warsztaty fotograficzne, akcje plastyczne, filmowe kluby dyskusyjne, spotkania sąsiedzkie czy działania teatralne – razem z bibliotekarzami. Na projekty te przeznaczono dotacje w wysokości 2.700zł. Odbyły się już warsztaty w Warszawie, w których udział wzięli Anna Sobczak oraz Paweł Jędrzejczak. Został też napisany i złożony projekt animacyjny, który odbywał się będzie w tym roku. Będzie to święto: „Akcja miasto”, które zostanie przeprowadzone   na ulicach naszego miasta i zaktywizuje jego mieszkańców.


Biblioteka wzięła udział w dużym przedsięwzięciu, co niewątpliwie ma wpływ na jej dalszy rozwój. Dzięki zadaniom, które już realizujemy, przyczyniamy się do aktywności naszego społeczeństwa oraz rozwijamy bibliotekę i staramy się wspierać środowisko lokalne, w którym funkcjonujemy. Podczas trwania Programu powstały wizja i misja Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie o następującej treści:

WIZJA BIBLIOTEKI
Biblioteka dla każdego, niezależnie od wieku, wyznania, przekonań - przystępna i wygodna dla pracy, odpoczynku i samorealizacji, promująca czytelnictwo, informację, aktywność kulturalną oraz popularyzująca kształcenie się przez całe życie.

Stan taki pragniemy osiągnąć poprzez ciągłe poszerzanie oferty, zarówno w bibliotece centralnej, jak i na filiach bibliotecznych, skierowanej do szerokiego kręgu odbiorców oraz wzbogacanie jej o coraz to nowsze formy pracy wynikające z zapotrzebowania środowiska. Poprzez prowadzenie działań promocyjnych chcemy ukazać mieszkańcom możliwości aktywizacji kulturalno – edukacyjnej oraz integracji społecznej. Chcemy osiągnąć taką wizję poprzez włączenie w nasze działania członków społeczności lokalnej, zarówno tych zrzeszonych w różnego rodzaju organizacjach społecznych, jak i tych, którzy jeszcze do takowych nie należą. Pragniemy współpracować również z placówkami oświatowymi oraz innymi instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianą kulturą i edukacją.

MISJA BIBLIOTEKI
Wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez udostępnianie książek, czasopism, książek mówionych oraz materiałów bibliotecznych na różnych nośnikach z uwzględnieniem powszechnego i bezpłatnego dostępu do Internetu, zapewnianie wolności wyrazu i umożliwianie korzystania z Biblioteki i jej zasobów informacyjnych i literackich wszystkim mieszkańcom. Pełnienie funkcji edukacyjno – kulturalnej na rzecz społeczności lokalnej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)