• Kraj
  • poniedziałek, 24 kwiecień 2017 07:33
  •   1044

Punkty karne sprawdzisz w internecie

Punkty karne sprawdzisz w internecie
Punkty karne sprawdzisz w internecie © archiwum

Od dziś kierowcy mogą sprawdzić, ile zebrali już punktów karnych. To nowa usługa przygotowana przez rządowy Centralny Ośrodek Informatyki.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pod koniec tygodnia Polacy ruszą w drogę na majówkę. A niektórzy z kierowców mogą się zastanawiać, czy kilkanaście dni temu podczas wyjazdów na Święta Wielkanocne nie zwiększyli już niebezpiecznie stanu swojego konta punktów karnych.

Jeśli w ciągu 12 miesięcy kierowca zgromadzi 24 punkty karne, traci prawo jazdy. W przypadku kierowców o krótkim stażu, którzy mają prawo jazdy krócej niż dwa lata, ten limit jest mniejszy i wynosi 20 punktów. W obawie przed konsekwencjami część kierowców rezygnuje z brawurowej jazdy.

Do tej pory, aby sprawdzić stan swojego konta punktów karnych, kierowcy musieli iść do komendy policji. Od poniedziałku może to zrobić w domowym pieleszach, korzystając z nowej darmowej usługi elektronicznej przygotowanej przez Centralny Ośrodek Informatyki (COI) podległy Ministerstwu Cyfryzacji.

Aby skorzystać z tej e-usługi, trzeba mieć profil zaufany, czyli elektroniczne narzędzie do potwierdzenia tożsamości. Bo korzystając z nowej usługi, kierowcy mogą sprawdzić tylko własny stan konta punktów karnych. Nie sprawdzą, ile punktów ma małżonek, sąsiad czy przełożony z pracy. Profil zaufany można otworzyć, rejestrując się na rządowej stronie internetowej pz.gov.pl, a następnie odwiedzając specjalny punkt, aby osobiście potwierdzić swoją tożsamość. Jeszcze prościej można otrzymać profil zaufany, korzystać ze zgody wydanej przez rząd PiS na świadczenie takiej usługi przez wybrane serwisy bankowości elektronicznej. Na razie taką usługę świadczą baki PKO BP, Inteligo, ING, Envelo i Millenium Bank.

Aby sprawdzić sam swojego konta punktów karnych, kierowca musi się zalogować na stronie internetowej obywatel.gov.pl – zapowiedziało COI. Wtedy kierowca będzie mógł się zapoznać z danymi dotyczącymi swoich punktów karnych zgromadzony przez Komendę Główną Policji. Dzięki temu może się dowiedzieć, kiedy, za jakie wykroczenie i ile punktów karnych dostał. Uwaga! Są to dane o stanie konta punktów karnych za poprzedni dzień. Statystyki policji są na razie aktualizowane codziennie o określonej godzinie. Osobno rejestrowane i pokazywane są tez punkty karne, które kierowca już zebrał, i punkty karne, które odstał warunkowo, bo np. odmówił przyjęcia mandatu i o jego karze zdecyduje sąd.

Nowa e-usługa pozwalającą za pomocą Internetu sprawdzić konto punktów karnych powstała w ramach prac nad modernizacją rządowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Prace te rozpoczął rząd PO-PSL i za jego kadencji od połowy 2014 r. uruchomiono serwis historia pojazdu.gov.pl, który pozwala sprawdzić, czy dane o aucie w dowodzie rejestracyjnym zgadzają się z danymi w CEPiK. Można tam również sprawdzić stan licznika przebiegu auta zanotowany podczas ostatniej wizyty w stacji kontroli pojazdów, a także przekonać się, czy auto ma aktualne ubezpieczenie.

Zmodernizowany system miał być uruchomiony od początku 2016 r., ale rząd premiery Ewy Kopacz nie wydał na czas prawie 30 aktów wykonawczych do ustawy wprowadzającej CEPiK 2.0 i nowy rząd premier Beaty Szydło przełożył wprowadzenie systemu o rok. Potem Ministerstwo Cyfryzacji kierowane przez Annę Streżyńską uznało, że wprowadzenie CEPiK 2,0 trzeba przełożył jeszcze o 1,5 roku, co czerwca 2018 r. Wtedy uruchomione zostaną kolejne e-usługi dla kierowców, pozwalające np. na sprawdzenie jakości instruktorów i szkoły jazdy czy otrzymywanie zawiadomienia o konieczności zakupu nowego OC, wizyty w stacji kontroli pojazdów, by przedłużyć dopuszczenie do ruchu, czy wizyty u lekarza istotnej dla przedłużenia ważności prawa jazdy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.