Krotoszyński granaty ruszyły
We wtorek, 7 sierpnia po raz 18. Wyruszyła piesza pielgrzymka z Krotoszyna na Jasną Górę. Trasę podzielono na 6 etapów.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W poniedziałek, 13 sierpnia, w godzinach popołudniowych, pątnicy dotarli na Jasną Górę. W tym dniu – jak każdego roku – wielu mieszkańców naszego miasta z burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem powitał ich w Częstochowie.
Tradycja pielgrzymowania sięga czasów biblijnych. Jak wspomina ks. dr Aleksander Gendera, proboszcz parafii farnej, w starożytnym Izraelu pielgrzymka do Świątyni Jerozolimskiej była obowiązkiem. Dla mieszkających w diasporze zredukowano tę powinność do odbycia jej przynajmniej raz w życiu.
Pielgrzymowanie chrześcijańskie przeżywało rozkwit w średniowieczu. Było związane z pokutą, pojednaniem z najbliższymi uczeniem się przechodzenia do wieczności. Najbardziej popularnym szlakiem z tamtego czasu jest do dziś „droga św. Jakuba”, prowadząca do Santiago de Compostela.
Za najstarszą zorganizowaną piesza pielgrzymkę do Częstochowy uchodzi pielgrzymka z Kalisza, która w tym roku wyruszyła po raz 381. Z Krotoszyna Piątnicy wyszli po raz 18., ale są oni włączeni w diecezjalną pielgrzymkę kaliską.
Przewodnikiem grupy jest wikariusz z parafii farnej ks. Daniel Zarębski. Ojcem duchownym – tradycyjnie proboszcz z Benic, ks. Rafał Kopis. Grupa zbiera pielgrzymów z Krotoszyna i okolicznych parafii. W tym roku to 90 osób.
Symbolicznym kolorem krotoszynian jest granatowy. Pielgrzymi mówią i śpiewają o sobie „krotoszyński granaty”.