• Kraj
  • piątek, 31 sierpień 2018 09:16
  •   1307

2 200 zł dodatku dla posłów emerytów

Kolejny polityczny przywilej kosztuje miliony
Kolejny polityczny przywilej kosztuje miliony Kolejny polityczny przywilej kosztuje miliony © archiwum

Tysiące polskich emerytów wciąż z niecierpliwością czeka, aż rządzący podejmą decyzję o wprowadzeniu 500 plus dla seniorów. Taki jednorazowy dodatek mógłby podreperować budżet wielu starszych osób. Ale jest już w Polsce grupa, która co roku może ubiegać się o zapomogę w wysokości 2,2 tys. zł! To byli posłowie, wśród których znakomitą część stanowią emeryci…

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Byli posłowie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą się zgłaszać do marszałka Sejmu z wnioskami o zapomogi. I robią to bardzo chętnie. Tylko od początku roku Marek Kuchciński (63 l.) zdążył już przyznać 107 dofinansowań na łączną kwotę 351 tys. zł! – W 2016 r. przyznano 160 zapomogi na łączną kwotę 424 500 zł – podsumowuje nam Kancelaria Sejmu zapomogi przyznanie w tej kadencji,

W Polsce na granicy ubóstwa żyje 300 tys. starszych osób niemogących liczyć na zbytnią pomoc państwa. Ale jak przekonuje Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich, byłym posłom, którzy obecnie znajdują się na emeryturze, też nie wiedzie się najlepiej. – Znaczna część (byłych parlamentarzystów – przyp. red.) po prostu cierpi biedę. Nie mają pracy lub otrzymują „chude” emerytury. Straż parlamentarzysty jest tylko zaliczany jako staż pracy, a i to tylko tym spośród posłów i senatorów, którzy byli etapowymi parlamentarzystami. Po zakończeniu kadencji zdarzają się przypadki, że posłowie nie mają pracy i źródeł utrzymania przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Dla przykładu, dwaj członkowie władz naszego stowarzyszenia, z zawodu inżynier mechanik i dziennikarz, po zakończeniu kadencji pozostawili bez pracy, aż do przejścia na emeryturę: pierwszy – 17, a drugi 10 lat – tłumaczy nam Janusz Malinowski (68 l.), sekretarz organizacji i były poseł SLD. Pytanie, kto pomoże zwykłym emerytom…

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)