Milicka Fala jest już otwarta
Kryta pływalnia Milicka Fala od środy, 17 października znów jest czynna, a od poniedziałku, 22 października na basenie wznowione zostaną zajęcia dla uczniów, które odbywają się w ramach lekcji wf-u. Zlecona przez gminę Milicz ekspertyza techniczna podwieszanych sufitów wykazała, że nie zagrażają one bezpieczeństwu użytkowników.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Krytą pływalnię wyłączoną z eksploatacji po tym, jak 25 sierpnia w głównym holu Milickiej Fali, gdzie znajdują się kasy, z wysokości 7,5 metra spadł podwieszony sufit o pow. 84 m kw. i wadze ponad 2 ton.
Na szczęście, w tym czasie basen był zamknięty z powodu corocznej przerwy technologicznej, a przebywający w obiekcie konserwator OSiR-u zdążył wybiec z pływalni. Na początku września Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Roman Wnuk nałożył na gminę Milicz obowiązek wykonania ekspertyzy technicznej sufitów systemowych zainstalowanych w całym budynku pływalni, i dał na to czas gminie do 15 października. Do tego czasu gmina postanowiła zamknąć cały obiekt.
- Milicz
- Cz, 30 Sie 12:15
-   1525
- Milicz
- Cz, 30 Sie 12:15
-   1525
Ekspertyza, którą na zlecenie gminy wykonał dr inż. Tomasz Abel wpłynęła do Urzędu Miejskiego w poniedziałek, 15 października i w tym samym dniu została przesłana do Powiatowego Inspektora. Jak czytamy w liczącym 16 stron w ekspertyzie, w obiekcie zastosowano cztery rodzaje sufitów, a przeprowadzona ocena jakości wykonania robót budowlanych w zakresie montażu sufitów podwieszanych oraz ich aktualnego stanu technicznego wykazała brak nieprawidłowości u uszkodzeń elementów nośnych rusztów stanowiących stelaże dla płyt sufitowych, a zastosowane kołki, mocujące do betonu stalowe wieszaki oraz profile, pozostają w dobrym stanie technicznym. Ekspert stwierdził też, że zastosowane rozwiązania systemowe są zgodne z instrukcjami producentów. – „Poddane ocenie stanu technicznego sufity podwieszane w obiekcie krytej pływalni Milicka Fala nie zagrażają bezpieczeństwu użytkowania” – czytamy we wnioskach.
– Po tej ekspertyzie jesteśmy pewni, że obiekt basenu jest bezpieczny dla wszystkich jego użytkowników, dlatego wznawiamy jego działalność – mówi nam wiceburmistrz Sławomir Strzelecki. – Wszystko jest przygotowane i dopięte na ostatni guzik, dlatego już dzisiaj otwieramy basen dla wszystkich zainteresowanych, natomiast od poniedziałku, 22 października wrócą do niego uczniowie – mówi prezes OSiR-u Jarosław Milian. W dni powszednie basen jest czynny w godz. 6:00-22:00, przy czym w godz. 8:00-16:00 zarezerwowany jest dla szkół, a w soboty, niedzielę i święta w godz. 10:00-22:00. Wyjątkowo do końca tego tygodnia z basenu będzie można korzystać przez cały dzień. Na basenie czynne będą również fitness i siłownia oraz sauny.
- Milicz
- Pn, 1 Paź 09:20
-   1448
- Milicz
- Pn, 1 Paź 09:20
-   1448
Trwa natomiast nadal postępowanie wyjaśniające, dlaczego w głównym holu spadł sufit podwieszany. W tej sprawie 30 sierpnia Prokuratura Rejonowa w Miliczu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowi wielu osób albo mieniu w wielkich wymiarach w postaci zwalanie się sufitu. Gmina posiada ekspertyzę techniczną dotyczącą przyczyn zawalenia się stropu podwieszonego z płyt G-K w budynku pływalni, wykonaną przez rzeczoznawcę budowlanego, pracownicę projektów budowlanych ze Świdnicy. Jako przyczynę awarii rzeczoznawca podał braki materiałowe (np. bark jednego rzędu profilu głównego nośnego, brak w konstrukcji stropu 23 wieszaków noniuszowych, co mocno obniżyło jego nośność) i błędy w konstruowaniu stropu. – „W zakresie wykonania stropu podwieszanego wykonawca (pracownicy wykonawcy, bo wykonawca zabezpieczył najwyższej jakości materiały) popełnił jednak szereg podstawowych błędów, które spowodowały bardzo powolny proces destrukcji stropu, a w konsekwencji jego awarię. Usterki te są wyrazem braku doświadczenia wykonawcy (kadry pracowniczej), w wykonaniu robót wykończeniowych z materiałów lekkiej zabudowy” – stwierdził ekspert.