Miałem stłuczkę. I co dalej?
Kiedy stajemy się uczestnikami kolizji drogowej, często nie mamy głowy do załatwienia podstawowych formalności, które z pewnością będą konieczne w późniejszym czasie aby móc uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jeśli całe zajście chcemy załatwić samodzielnie bez wzywania policji tym bardziej warto pamiętać o kilku sprawach, które ułatwią nam życie w przyszłości.
Jedną z podstawowych spraw jaką musimy ustalić podczas kolizji jest ustalenie, który z jej uczestników jest zarazem jej sprawcą. Jeśli nie możemy dojść do porozumienia kto z uczestników spowodował stłuczkę lepiej będzie nie ryzykować i wezwać policję.
Jeśli uda nam się ustalić bezsprzecznie kto jest sprawcą kolizji powinniśmy spisać stosowne oświadczenie. W oświadczeniu tym winno być jasno napisane, który z uczestników jest sprawcą, a który poszkodowanym kolizji. Osoby te powinny być wymienione z imienia i nazwiska oraz powinny być podane ich numery PESEL. Warto umieścić również adresy uczestników zdarzenia oraz nr dokumentów potwierdzających ich tożsamość. Podczas spisywanie oświadczenia pamiętać musimy również o samochodach, które uczestniczyły z zdarzeniu, wymieniając ich markę, nr rejestracyjny oraz uszkodzenia jakie powstały w samochodzie poszkodowanego. Warto pamiętać podczas kolizji nie wszystkie uszkodzenia będą od razu widoczne tym samym w oświadczeniu po wymienieniu wszystkich widocznych uszkodzeń dopisać możemy podpunkt następującej treści: „możliwe inne uszkodzenia niewidoczne w chwili zdarzenia”. W oświadczeniu powinien znaleźć się również nr polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku wraz z pełną nazwą jego ubezpieczyciela pozwoli to na unikniecie możliwych niejasności.
Po zapisaniu wszystkich powyższych danych w taki sposób aby jasno wynikało, który z nich jest sprawcą a który poszkodowanym warto zrobić opis zdarzenia, z którego jasno wynikało będzie jak doszło do kolizji co pozwoli na wyeliminowanie niejasności.
Dobrą rzeczą będzie również wykonanie zdjęć zaistniałej sytuacji, oraz szkód powstałych w pojeździe poszkodowanego co pozwoli na rozstrzygniecie niejasności jakie mogły by wyniknąć w późniejszym okresie. Jeśli są jacyś świadkowie kolizji koniecznie musimy umieścić ich dane w oświadczeniu zdarzenia podając ich imię nazwisko adres oraz nr dokumentu, z którego spisywaliśmy dane.
U dołu całego oświadczenia konieczny jest podpis sprawcy wypadku. Powinien on być w miarę czytelny i staranny aby nie było żadnych niejasności. Pamiętać musimy również aby całe oświadczenie spisane było w dwóch jednoznacznie brzmiących egzemplarzach co stanowi pewnego rodzaju potwierdzenie dla obydwu stron zdarzenia.
Gotowe wzory oświadczeń często dostarczane są przez ubezpieczycieli w chwili podpisywania polisy OC . Podczas kolizji możemy skorzystać z gotowego formularza co skróci czas wypisywania oświadczenia oraz pozwoli uniknąć możliwych niejasności oraz problemów przy staraniu się o odszkodowanie.
Pamiętać musimy również, że jeżeli podczas spisywania oświadczenia występują jakieś niejasności bądź spory lepiej wezwać policję, która sporządzi odpowiedni protokół zdarzenia i jasno ustali sprawce kolizji. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której sprawca zaprzeczy, że jest sprawcą całego zdarzenia i całą sprawę będziemy musieli oddać do sądu.