• środa, 17 październik 2012 07:36

Coraz więcej młodych kierowców traci „prawko”

Coraz więcej młodych kierowców traci „prawko”

Według policyjnych statystyk w ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosła liczba młodych kierowców, którzy stracili uprawnienia w ciągu zaledwie 12 miesięcy od ich uzyskania. Liczba ta może się jeszcze zwiększyć po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami - informuje „Rzeczpospolita”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Obecne przepisy nie traktują łagodnie kierowców z małym stażem. Jeśli przez pierwszy rok od zdobycia prawa jazdy zgromadzą oni na swoim koncie więcej, niż 20 punktów karnych, nie tylko stracą uprawnienia, lecz także będą musieli przejść od nowa proces szkolenia. Przypomnijmy, że osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, po przekroczeniu 24 punktów muszą „jedynie” ponownie zdać sam egzamin.

Mimo to, liczba niedoświadczonych kierowców, którzy stracili uprawnienia do kierowania pojazdami rośnie. Jeszcze w 2003 roku takich osób było w naszym kraju 148, podczas gdy w 2011 roku liczba ta wzrosła do ponad 700. Sytuacji nie poprawia fakt, iż od 9 czerwca 2012 roku obowiązuje w naszym kraju surowszy taryfikator mandatowy.

Jednak w styczniu 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy, jak również wprowadzające tzw. okres próbny dla nowych kierowców. W ciągu 2 lat będą oni poddani szczególnym rygorom. Jeśli w tym czasie popełni on dwa wykroczenia drogowe, zostanie automatycznie skierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny, zaś okres próbny będzie wydłużony o kolejne dwa lata. Trzecie wykroczenie będzie się wiązało z odebraniem takiej osobie uprawnień.

Ponadto, w ciągu pierwszych miesięcy od uzyskania uprawnień, takie osoby nie będą mogły pracować jako zawodowi kierowcy, jak również prowadzić działalności gospodarczej o takim charakterze.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.