• czwartek, 17 styczeń 2013 10:19

Zmiany na egzaminach

Zmiany na egzaminach
Zmiany na egzaminach © © archiwum

Jeśli nie masz wyznaczonego terminu egzaminu teoretycznego na prawo jazdy przed 19 stycznia, będziesz zdawać według nowych zasad. Poznaj je!

To już ostatnie dni starych zasad egzaminów na prawo jazdy kategorii B. Poznaj wszystkie zmiany, jakie niosą nowe egzaminy!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

OBEJMIE WSZYSTKICH
Nieważne, kiedy i na jakich zasadach przygotowało się na kursach prawa jazdy. W nowym egzaminie decydujący jest termin przystąpienia do egzaminu, a nie zakończenie kursu. Dlatego według nowych zasad zdawać będą wszyscy kursanci, którzy przystąpią do egzaminu po 18 stycznia 2013 r.

WIĘCEJ PYTAŃ, MNIEJ CZASU
Dobrą wiadomością jest to, że nic nie zmieni się w części praktycznej egzaminu. W etapie pisemnym zamiast 18 pytań, wylosowanych z puli 500, egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tysięcy. Zmniejszony zostanie także czas – na każde z pierwszych pytań przewidziano 20 sek. na zapoznanie się z pytaniem i 15 sek. na udzielenie odpowiedzi. Na kolejne pytania przewidziano 50 sek. Nie będzie można wracać i poprawić odpowiedzi. Ma to zbliżyć egzamin teoretyczny do realnych warunków panujących na drodze. Zmienią się także rodzaje pytań – będą także materiały wideo z sytuacji na drodze. Koszt nowego egzaminu na prawo jazdy kategorii B wzrośnie do 140 zł.

PRAWO JAZDY Z TERMINEM WAŻNOŚCI
Od 19 stycznia 2013 r. tak za egzaminy, jak i za wydanie prawa jazdy trzeba będzie zapłacić więcej (nowe stawki na infografice poniżej).

Prawa jazdy nie będą już wydawane bezterminowo. Najdłuższy okres ważności dokumentu wyniesie 15 lat. Po upływie tego okresu będzie go trzeba wymienić na nowy, ale nie trzeba będzie obligatoryjnie przechodzić badań lekarskich.

- Chyba, że prawo jazdy zostanie wydane z zastrzeżeniem, że są one konieczne. Wtedy jego okres ważności może być krótszy, określa to lekarz – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa transportu. Jak mówi, obowiązek wymiany dokumentów po 15 latach wprowadzono, by zdjęcia w nich zawarte były zawsze aktualne.

Prawo jazdy z ograniczonym terminem ważności dostaną też kierowcy, którzy uzyskali je przed 19 stycznia, ale z różnych przyczyn będą musieli uzyskać nowy dokument. Stanie się tak wtedy, gdy zgubią prawo jazdy albo ktoś im je ukradnie, gdy będą musieli ponownie zdać egzamin, bo stracili uprawnienia. Dokument ważny maksymalnie przez 15 lat dostanie także ten kierowca, który po 19 stycznia do posiadanych kategorii prawa jazdy dołoży kolejne. Obowiązkowa wymiana blankietów prawa jazdy czeka zresztą wszystkich kierowców, ale jak zapowiada rząd dopiero w 2028 r.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.