• Kraj
  • piątek, 10 kwiecień 2020 08:17
  •   614

W święta zostań w domu

Rząd w czasie epidemii koronawirusa przedłuża zakazy i wprowadza nowe obostrzenia!
Rząd w czasie epidemii koronawirusa przedłuża zakazy i wprowadza nowe obostrzenia! Rząd w czasie epidemii koronawirusa przedłuża zakazy i wprowadza nowe obostrzenia! © archiwum

To już przesądzone! Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna od wszystkich, które przyszło nam przeżywać do tej pory. Politycy głośno apelują, aby zrezygnować z odwiedzin u najbliższych, inaczej koronawirus nam nie odpuści. Do tego wczoraj poznaliśmy nowe decyzje w sprawie rządowych ograniczeń.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Siedzenie w domach wszystkim nam daje się we znaki, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Inaczej tysiące Polaków przypłać to zdrowiem i życiem. – Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów, to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, ale może 40 tys. zł i więcej – podkreślał na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki (52 l.).

Szef rządu apelował o rozsądek, bo trudności potrwają dłużej. Do 19 kwietnia wychodzenie z domu musimy ograniczyć do absolutnego minimum. To oznacza jedno – w Wielkanoc musimy zostać w domach. To smutna wiadomość dla milionów Polaków, ale teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych rodzin. Bądźmy odpowiedzialni, a czas na wspólne świętowanie jeszcze nadejdzie.

Do 19 kwietnia zamknięte pozostaną także kina, teatry, restauracje, galerie handlowe czy zakłady kosmetyczne. Jeszcze dłużej, bo do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły i granice państwa. Wiadomo już, że przełożone będą tegoroczne matury i egzaminy ósmoklasistów. Na kiedy? O ich nowych terminach poinformują trzy tygodnie przed datą egzaminów. – Mimo tego smutku chciałbym życzyć, żeby te święta Wielkiej Nocy były wypełnione nadzieją – zakończył czwartkowe wystąpienie premier Morawiecki.

♦ Do 19 kwietnia wychodzimy z domu tylko w razie pilnej potrzeby. Nieletni do 18. roku życia tylko pod opieką rodzica. Nadal obowiązuje dwumetrowy odstęp.

Do 26 kwietnia zamknięte zostają szkoły.

Do 19 kwietnia nie działają centra handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych czy kiosków na ich terenie) restauracje, instytucje kultury, fryzjerzy i kosmetyczki.

Do 19 kwietnia obowiązuje limit pięciu osób w kościołach.

Do 26 kwietnia wstrzymany jest ruch lotniczy i pociągi międzynarodowe. Zamknięte pozostają granice, a wyjątkiem SA tylko powracający do kraju Polacy, których czeka kwarantanna.

Matury i egzaminy ósmoklasistów nie odbędą się w pierwotnych terminach. O ich nowych datach zostaniemy poinformowani.

Normalnie działają sklepy spożywcze, ale obowiązują w nich specjalne środki bezpieczeństwa i godzina dla seniorów (10:00 – 12:00).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.